STINN BRAKKE: Over 200 besøkende på Trøndersk platemesse.

Rock, testosteron og vinyl

Trøndersk platemesse - Et mekka for samlere- Faen, den skiva har jeg kikket etter lenge!!!

Mannen ved siden av meg griper begjærlig om et platecover som har sett bedre dager. Kantene er frynsete og noen har åpenbart prøvd å vaske vekk en kaffeflekk i det høyre hjørnet. Med varierende hell ser det ut til.
- A passion play med Jethro Tull. Jævlig fet. Ian Anderson går fullstendig berserk med fløyta på denne skiva. Dette er prog-rock så det holder.
For den gemene hop er musikk ofte ensbetydende med det som til enhver tid måtte befinne seg på toppen av VG-lista (les: Smurfe-hits eller Absolute music nummer 20 et-eller-annet). Den andre ekstremiteten er samlerene: de som blir svette i henda av førsteutgaver og special editions. De som mener at musikken døde litt da vinylskivene rullet over og døde. Disse var i flertall på Trøndersk platemesse på Veita Scene lørdag den 6. mars.

Platemesse i elleve år
At platemesser er en guttegreie var en hypotese jeg langt på vei fikk bekreftet denne lørdagen, for det var tynt med jenter mellom de mange platestandene. Hankjønnene, omkring 200 i antall, dominerte stort og de kom i mange utgaver. Fra guttunger til langhåra rockere og voksne mannfolk med hestehale og grynende måne. Alle med felles interesse: Vinylskiver og atter vinylskiver og litt cd. Midt opp i trengselen finner vi Robert Sætervik som arrangerer platemessa for 11. året på rad. Mannen ser uforskammet rolig ut der han står i myldret av musikkentusiaster.
- Er det noen som har noe tidlig Police, på vinyl- spør Sætervik over høytaleranlegget. Liten respons. Folk er mer opptatt av å finne den skiva de leter etter og selgerne prøver å holde kontroll over kjøperne.
- Det er mye folk i dag. Litt problemer med kommunikasjonen, sier han før vi blir avbrutt av en mann i bart og skinnvest som lurer på om hvor han kan finne Grateful Dead på vinyl. Sætervik formidler over mikrofonen.
- Det går mye i rock, gammel heavy og progressiv rock på disse platemessene, sier han etterpå. 
Det meste på vinyl, selv om det er blitt stadig mer cd med årene. Nå er det ofte sånn at mange samlerene skal ofte ha både vinyl og cd  

GOD BUTIKK: Gustav Alfheim, grosist i vinyl
utgaven av samme utgivelse. De mest innbitte samlerne leter også etter spesialutgaver av enkelte skiver selv om de allerede har to-tre utgaver av den, avslutter Sætervik.

Sild i tønne
Veita er definitivt ikke plassen for klaustrofobe personer når det er platemesse. Foran de mest populære standene er du heldig om du klarer å kjempe til deg en halv kvadratmeter. Dessuten må du ha trente fingre for å klare å bla deg igjennom alle platene i en boks før du blir presset videre. Noen av disse gutta har en utrolig slepen teknikk på dette området. Etter å ha blitt dyttet og skjøvet langs nærmere fire meter med plater og cd'er, treffer vi på platepusheren selv, Gustav Alfheim. Han ser svett ut.
- Her er det først-til-mølla regelen som gjelder. Heldigvis begynner presset å avta litt nå, sier Alfheim.
Jeg lurer litt på hva det er som får ham til å selge platesamlinga si. Ei samling som det åpenbart har tatt år å bygge opp.
- Akkurat for meg er det ikke så voldsomt viktig å ha ei stor platesamling som det var før. Pengene jeg får fra salget her bruker jeg på å kjøpe cd'er av de samme artistene. Selv om det er noe spesielt med lyden fra en plate så bryr jeg meg ikke så mye om plater som samleobjekter, god lyd er viktigere, forklarer Alfheim og unnskylder seg. Kundene venter.
I det jeg baner meg vei ut treffer jeg på et av de mest kjente radiotrynene her i byen: Jan Olav Gjersvoll og programmet «For those about to rock» har 14 års fartstid i nærradioeteren.
- Jeg har vært på nesten alle platemessene som har vært arrangert. Selv om kvaliteten på disse arrangementene varierer, så er dette en glimrende måte å plukke opp godbiter som man normalt ikke finner i de vanlige platebutikkene.

Av Jan - Are Hansen og Kim Nygård (Foto)

Fire på platemesse

Hvorfor er du på platemesse- Hva har du kjøpt?
Magnus Larsen
Fresh Cream/ Cream

- Jeg er litt nostalgisk når det gjelder vinyl. I og med at det så godt som ikke finnes butikker som selger vinylskiver lenger er Trøndersk platemesse et must.

Marius Larsen
Tommy/ The Who

- Jeg er her for å sjekke ut om jeg finner noe obskur vinyl. Spesielt progressiv rock fra 70-tallet. Ting som man ikke finner på Hysj-Hysj, Akers Mic og vanlige plateforretninger.

Audun Bjørkøy
Victory/ Larry Graham

- Det er gøy med platemesse, selv om jeg ikke fant det jeg var på utkikk etter.
Hadde håpet på å finne noen rariteter med Prince, men den gang ei.


Egil Hofsli
Bob Dylan/ Gaslight Tapes

- Hvis det er platemesse så er jeg der. Det er på platemessene man kan finne de spennende tingene, ofte til en billig penge.