
- Rammer NTNU-studenten
Prisveksten på bolig er for høy, og det kan bli enda vanskeligere for unge å få seg bolig om nye tiltak fra Finanstilsynet går gjennom.
I en pressemelding i dag kom Finanstilsynet med forslag til innstramminger i kravene for boliglån. Økt krav om egenkapital og nedbetalingsevne er blant tiltakene de nå ønsker å forskriftsfeste. Dette kan føre til en strammere utlånspraksis, og gi bankene mindre frihet til å utøve skjønn.
– Rammer unge
Administrerende direktør Idar Kreutzer i Finans Norge sier i et intervju med Dagens Næringsliv at disse tiltakene vil ramme unge som ønsker å etablere seg. Finanstilsynet foreslår blant annet at lånebeløpet ikke skal overstige 85 prosent av boligens markedsverdi, selv med sikkerhet i form av kausjon.
– Dette vil særlig gå utover unge i etableringsfasen med fremtidig høy betalingsevne, men med lav egenkapital, sier han.
Kreutzer sier at bankene nå får veldig strenge regler for hvordan de skal håndtere tilfeller der lånetakeren i korte perioder vil ha problemer med nedbetaling.
– Det er typisk NTNU-studenten som nå vil få økte problemer med å komme inn på boligmarkedet, sier han.
Han er usikker på om tiltakene vil ha noen effekt, og tror heller problemet er at det i dag er for lite tilgang på boliger som folk har råd til.
– Hovedutfordringen er tilgangen på boliger, ikke tilgangen på kreditt, sier Kreutzer.