VARME OG LYS: Mulighet for å kunne lage mat og har tilgang til lys er anbefalt å ha om strømmen skulle gå over lengre tid.

NTNU Samfunnssikkerhet deler ut beredskapspakke til noen heldige studenter

Samfunnet forventer at du som enkeltperson har nok utstyr, mat og vann til å kunne overleve én uke i hjemmet ditt.

Publisert

I den forbindelse har NTNU Samfunnssikkerhet, i samarbeid med biblioteket på Dragvoll, avholdt en undersøkelse hvor tre heldige vinnere har vunnet en beredskapspakke, med en samlet verdi på 6000kr. Én av overrekkelsene fant sted på Dragvoll den femte september. 

GOD PLASS: Ragnhild Aandstad forteller at i hennes studentbolig har de plass i boden til hele beredskapspakken hun har vunnet.

Vinner av beredskapspakken

Religionsvitenskapsstudent Ragnhild Aandstad ved NTNU er en av de heldige vinnerne, som kom til Dragvoll i dag, for å motta sin beredskapspakke. Selv er hun fra en liten øy som før var avhengig av ferge. 

– Jeg er vant til å ha et lager med mat, men har ikke tatt noen bevisste valg hvis større ting skulle skjedd, forteller Aandstad. 

Konkurransen har bidratt til mer bevissthet om at det kan være lurt å ha et beredskapslager hjemme, selv som student. 

– Før har jeg ikke tenkt på det som noe jeg må ta tak i, men nå må jeg være voksen og ta ansvar for det selv. Det er ikke mye som skal til for at man blir litt tryggere om noe skulle skjedd, sier Aandstad. 

Bærekraft skal være en grunnbjelke

Knut Robert Fossum er koordinator for samfunnssikkerhet ved NTNU. Han forteller at undersøkelsen ønsker å bevisstgjøre viktigheten med et beredskapslager, selv om man er student. 

– Mengden studenter utgjør en stor del av befolkningen i Trondheim, som må klare seg selv i én uke hvis noe skulle skje, forteller Fossum. 

NTNU samfunnssikkerhet er en stor satsing hvor en del av fokuset er egenberedskap.

– Bærekraft skal være en felles grunnbjelke i alle satsningsområdene til NTNU. Vi vil skape bærekraftig beredskap, sier Fossum. 

Bruker biblioteket for bevisstgjøring

Anne Lillevoll Lorange er teamleder for biblioteket på Dragvoll. Hun forteller at biblioteket er et sted der mange studenter møtes, og at det er fint å bruke biblioteket for å få frem ulike budskap. 

Fra venstre: Anne Lillevoll Lorange, Ragnhild Aandstad, Stig Larssæther, Knut Robert Fossum.

– Vi vil bruke biblioteket for bevisstgjøring siden mange studenter samles der. 

Fremover kan det bli aktuelt å inkludere flere av universitetsbibliotekene med lignende arrangementer.

– Vi endte med å gjøre det på Dragvoll nå, men vil fortsette med et videre samarbeid og spinne videre på det vi allerede har startet sammen, forteller Lorange. 

Alle bør være forberedt

For Aandstad har konkurransen gitt henne mer informasjon om beredskap, og gjort henne mer bevisst. 

–Det er fint å ha litt ting liggende i tilfelle. Uansett om det er store eller små ting som kan skje, er det greit å ha det litt i bakhodet, men heller ikke være stresset hele tiden, avslutter Aandstad. 

LES OGSÅ:  Studenter snekrer skranglekasser og satser på stilpoeng

Powered by Labrador CMS