— Nå må regjeringen levere 11 måneders studiestøtte

Stortingets innfasing mot studiestøtte i hele juni 2020 må starte med det samme, mener stortingsrepresentant og nestleder av Venstres utdanningskomité, Iselin Nybø.

Publisert Sist oppdatert

Studenter studerer 11 måneder i året, men får bare studielån og -stipend i 10 av dem. I dag må mange bruke verdifull lesetid i juni, eksamensmåneden, på å jobbe for å tjene penger til livets opphold. Det gjør Venstre noe med.

Venstre har en visjon om at alle studenter skal ha råd til å kunne være studenter på heltid. Derfor forventer vi at vedtaket om 11 måneders studiestøtte, basert på vårt forslag, følges opp med penger i budsjettet.

Vi er heldige som bor i et land hvor alle har rett på både lån og stipend når vi studerer, uavhengig av våre foreldres inntekt. Dessverre er ikke dette alltid nok – studiestøtten har ikke økt i takt med verken folketrygdens grunnbeløp, som er satsen for alt av trygde- og pensjonsutbetalinger, eller nivået på studentenes utgifter. De fleste skaffer seg derfor også penger fra andre steder, enten fra mor og far, eller arbeid.

I dag jobber over halvparten av alle studenter ved siden av studiene. Dette er ikke negativt i seg selv. Arbeidserfaring er viktig, kan være et nyttig supplement til studiet og øker jobbsjansene senere. Men det skal ikke være slik at studenter ikke har råd til å la være, og at de ikke rekker å lese fordi de må jobbe.

For å gi alle mulighet til å være heltidsstudenter, må vi først og fremst sørge for at det utbetales lån og stipend også i juni. Dette er en måned hvor mange har eksamen, og det er ekstra viktig å prioritere bøkene. Likevel kommer studieårets siste utbetaling i mai, som gjør at mange tvinges ut i jobb på det tidspunktet det passer aller dårligst. Resultatet er økt stressnivå blant studentene, og dårligere resultater. Det er kanskje ikke så rart at bare fire av ti fullfører studiene på normert tid i dag. Å ikke satse på studenter er altså svært kostbart.

11 måneders studiestøtte har vært en fanesak for Venstre, og noe vi fikk de andre samarbeidspartiene med på i forhandlingene om statsbudsjettet for 2016. Planen er at det skal fases inn, én uke av gangen, med start i 2017. Fra 2020 vil man få utbetalt studiestøtte for hele juni. Nå er det helt avgjørende at regjeringen setter av pengene til denne første innfasingsuken i sitt forslag til statsbudsjett, som legges fram fredag 6. oktober. Noe annet vil være et regelrett svik mot studentene.

Når studiestøtte i juni kommer på plass, er neste steg å sørge for at støtten hele tiden øker i takt med den økonomiske utviklingen i samfunnet. Venstre vil legge støttenivået på 1,5G, det vil si halvannen gang folketrygdens grunnbeløp. Dette vil gjøre den langt mer dynamisk og i takt med samfunnet for øvrig, for folketrygdens grunnbeløp skal i prinsippet justeres etter den alminnelige lønnsutviklingen. I dag finnes ingen slik regel for studiestøtten.

I dag behandles studentene som annenrangs borgere. Det er absurd, for i realiteten er de vår aller viktigste ressurs. Med alt som skjer av endring og omstilling i samfunnet i dag, har det aldri vært viktigere at folk tilegner seg kunnskap, tar utdannelse og omskolerer seg. Vi vet ikke hvilke jobber vi skal ha i morgen, men at de er basert på kunnskap, er helt sikkert.

Venstre heier på studentene, og det betyr å gi dem en økonomi det går an å leve på.

Powered by Labrador CMS