
Vil spille hverandre gode
MENING: Dragvolligaen har vokst seg stor, og nå etterlyser laglederne et bedre samarbeid med NTNUI om baneleie, og økonomisk støtte fra SiT.
Dragvolligaen er en fotballiga ved NTNU Dragvoll som startet opp høsten 2012, som en følge av økt aktivitet fra flere nyoppstartede fotballag ved ulike linjeforeninger på Dragvoll. Hittil hadde det vært arrangert enkelte treningskamper, men aldri i særlig organisert form. Dette ville fotballag ved statsvitenskap, lektorutdanningen, europastudier og historie gjøre noe med. Initiativet skulle raskt vise seg å bli en suksess – påfølgende vår ble geografi og medievitenskap med, og i skrivende stund har fire lag blitt til elleve, inklusive engelsk, samfunnsøkonomi, profesjonsstudiet i psykologi, idrett- og bevegelsesvitenskap samt pedagogikk. Et imponerende tall i seg selv, med tanke på en forholdsvis svak linjeforeningsstruktur på Dragvoll sammenlignet med Gløshaugen. Hvor stor andel disse elleve lagene utgjør ved studentene på Dragvoll er vanskelig å si, men at tallet er betydelig, er nok hevet over enhver tvil. I skrivende stund er det også flere lag som har lagt merke til aktivitetene og ønsker å være med.
Alt dette har altså blitt til realitet gjennom frivillig arbeid blant de ulike laglederne, og i all hovedsak dekt av egen lomme. Det var en av visjonene ved oppstarten: at man ikke trengte et unødvendig byråkrati. En annen visjon var å holde dette «så gratis som mulig», det vil si at studentene skulle kunne gjøre det vi alle liker best: spille fotball i organisert form. Så lenge du hadde et par fotballsko og leggbeskyttere skulle det være mulig å nærmest delta gratis – et prinsipp som gjør det utrolig enkelt for hver enkelt student å bli med, og senker terskelen for deltakelse ytterligere. At det må betales noen kroner kan vi være inneforstått med, men da må det også tas hensyn til at inntektsgrunnlaget er tilnærmet fraværende.
For, Dragvolligaen har ikke mottatt noen form for økonomisk støtte, enten i direkte midler, eller gjennom gunstige avtaler i forbindelse med baneleie. Noen lag har vært så heldige å få noen kroner fra sine respektive linjeforeninger, men det er noe som på ingen måte kan betraktes som en selvfølge sett i sammenheng med de noe begrensede linjeforeningsøkonomiene.
Elleve lag (og stadig flere – Dragvolligaen har så langt ikke gått fra et semester til et annet uten å øke antall deltakende lag) betyr mange kamper. Mange kamper betyr masse penger og, ja: det koster å leie. Prisene varierer fra 750-1000 kroner per kamp, og det er klart at slike beløp blir store i det lange løp. I all hovedsak forsøker man å avvikle kampene i studentdrevne Dødens Dal, men grunnet prioritet til de respektive NTNUI-lag, i tillegg til arrangement som for eksempel UKA, blir det raskt trangt om plassen. Man tvinges derved til å se andre steder for å avvikle kamper, i all hovedsak på Eberg ved Moholt. Her er prisene for leie noe mer enn i Dødens Dal, men hvor de på den andre siden har gitt oss rabatterte priser og uttrykt stor samarbeidsvilje hittil.
Selv om vi ser argumentet for at NTNUI-lag får forrang i Dødens Dal når det gjelder treningstider, og respekterer denne, kan man også alltids hevde at baneleien der er for høy. Spesielt siden alle vi er studenter ved NTNU, og sannsynligvis brorparten av spillerne besitter NTNUI-medlemsskap. I stedet for støtte, har vi derimot møtt problemer som vedvarende dobbeltbooking, fraværende snømåking også videre.
I tillegg til dette har vi flere ganger forsøkt å søke om støtte fra SiT Kulturstyre, men dessverre uten resultat, selv også på vårparten når det tillates søknader fra «etablerte» organisasjoner. Det sier seg selv at med voksende utgifter blir det vanskelig å få dette til å gå rundt, tross et iherdig engasjement og støtte fra linjeforeninger. Vi synes det er synd at på tross av det Dragvolligaen tilbyr – både med tanke på antallet studenter det gavner – men også aktiviteter som har null relasjon til alkohol, ikke mottar mer støtte enn det som til nå har vært praksis, altså null. I tillegg er Dragvolligaen gull verdt for vennskapelig rivalisering de ulike linjeforeningene på Dragvoll i mellom.
Så kanskje kan dette innlegget inspirere Kulturstyret til å revurdere vår nylig avslåtte søknad? Grunnen til fravær av regnskap var av den enkle grunn at alle utgifter og inntekter har blitt dekt fra egne lommer - i tillegg ville det aldri skadet med et enkelt svar om at det manglet, slik at det kunne blitt utbedret der og da, og vi ikke måtte ventet helt til våren 2015. Kanskje kan dette også oppfordre NTNUI til å inngå en mer langsiktig avtale om baneleie? Vi er i alle fall avhengige av dere, og deres støtte, for å få dette til å gå rundt, og fortsatt utvikle oss. Vi er veldig interesserte i å spille på lag med dere. Sammen gjør vi studentlivet i Trondheim bedre!
De respektive lagledere på vegne av lagene i Dragvolligaen, lektorutdanningen, samfunnsøkonomi, europastudier, statsvitenskap, geografi, medievitenskap, engelsk, profesjonsstudiet i psykologi, pedagogikk, historie og idrett- og bevegelsesvitenskap.