Fiksekroken redder
verden ett plagg av gangen
Det er allerede produsert nok klær til å dekke behovet til seks generasjoner. På Fiksekroken i Trondheim får gamle plagg nytt liv med nål, tråd og litt hjelp.
Vica Hajnal og Norbert Schmidt står bak Sirklær, en organisasjon som jobber for å gi alle aldersgrupper bedre forståelse for bærekraftig klesforbruk. Et av tilbudene deres er Fiksekroken.
– Fiksekroken er et ukentlig, gratis arrangement hvor hvem som helst kan komme å fikse klærne sine, forteller Hajnal.
Finansieringen av utstyret kommer fra kommunen og tilbudet drives av frivillige.
– Vi gir veiledning og stiller med enkelt utstyr, som symaskin og broderingstråd. Folk trives og føler mestring her, sier Hajnal.
En bærekraftig hjertesak
Både Hajnal og Schmidt har lang erfaring med arbeid i frivillige organisasjoner, og arbeidet med Sirklær er en hjertesak for dem.
– I dag har samfunnet et altfor stort forbruk. Vi har lyst til å destigmatisere brukte klær. Vi ser at det er mer populært blant unge å handle brukt, og det ønsker vi å gjøre enda mer synlig, sier Hajnal.
I tillegg har de en visjon om å beholde mer klær i omløp, heller enn at plaggene kastes.
– Vi har fokus på å holde klær i sirkulasjon her i Trondheim, i stedet for at de blir kastet eller fraktet videre. Det er jo helt vanlig å arve tøy fra familie og naboer når man er liten, men det blir mindre og mindre vanlig ettersom man blir eldre.
Innovativt initiativ
Savitha Ponnusamy har en master i hydrogensystemer fra NTNU, og er frivillig i Sirklær. I dag jobber hun og en annen frivillig med å sy nybegynnervennlige handlenett.
– Jeg synes det er et veldig innovativt tilbud. Flere ganger har jeg ønsket å gjøre en liten endring på et plagg, men ikke visst hvordan, og jeg har heller ikke ønsket å kjøpe noe nytt.
Hun fortsetter.
– Når man kan fikse plaggene får de også lengre levetid.
Perfekt passform
Lisa Sjue er også her for første gang, hun kjøper det meste av klærne sitt brukt.
– Jeg kjøper nesten bare bruktklær, og alt jeg har på meg i dag er brukt.
I dag har Sjue med seg en bukse som er for stor, og får hjelp av Vica Hajnal til å sy den inn.
Hun forteller at det ofte er mye som ikke passer når man kjøper brukt, derfor er det praktisk med et tilbud hvor hun kan justere plaggenes passform.
– Alt jeg har med meg i dag er plagg jeg har kjøpt brukt som jeg vil sy om.