
Brukte 154 kroner på én uke
Forbrukerseksjonen konkurrerer i å leve så billig som mulig i én uke.
Resirkulert dopapir, lettkokte havregryn og seneste panterunde til tross; du er finansminister i Kina, Tom Peng Pung, og ordfører i Blakkeby, populasjon: deg. Du har flere ukjøpte pensumbøker enn dager igjen på busskortet. Du har utgifter på samvittigheten, men dollartegn i øynene. I kjøleskapet møtes du av ekko, i speilet av en ufrisert stakkar, og i døra deg selv: en student med vann over hodet, som teller ned dagene til det forjette stipendet flyr kjapt inn på konto, og flyr like kjapt ut igjen. Du får knapt tid til å redde kneskåler og betale utstående Mastercard-regninger, før du snubler inn i en ny, håpløs måned i sparegrisens tegn. «Mo money mo problems» var kanskje tilfellet for Biggie, men for studenter er 2Pac et bedre finansielt forbilde: «I keep my mind on my money, money on my mind.»
Så hvordan kan du forvalte den månedlige manna fra Laanekassen bedre? Seks representanter fra dusken.nos forbrukerseksjon har gjort sitt beste for å gi deg fasit. I én uke konkurrerte de om å leve så billig som mulig. Etter målgang og finregning finner vi både skrekkeksempler og inspirasjonskilder mellom linjene i Excelarkene. Det brede spekteret gir både konkurrentene og lesere muligheten til å dra egne konklusjoner, samt reflektere over eget pengebruk.
Disclaimer: forbrukerseksjonen fraskriver seg alt ansvar knyttet til både fedme, underernæring, no money og mo problems.
Trygve
Kjøp og konsum: Fiskekaker, karbonader, 3 poteter, 500g spaghetti, kjøttboller, 1kg gulrot, 5 tomater, isbergsalat, agurk, løk, knekkebrød, kaviar, melk, kornblanding, 6 bananer, rosiner, reker i lake, epler, pærer, appelsiner, snus, tikka masala, 6pk Hansa øl, chips, øl på byen.
Kommentar: Jeg planla ikke innkjøpet i særlig stor grad, men speidet butikken etter tilbud og billige varer. I starten av uka hadde jeg som mål å leve billig og sunt. Å lete etter tilbud lønte seg, og gjorde at jeg sikra meg billige middager for hele uken. Salat er både billig, sunt og godt, og var sånn sett en helgardering som gikk inn. Etter mandagens innkjøp tenkte jeg at uken var sikret og budsjettet under kontroll, men problemene dukket etterhvert opp i form av rus og avhengighet; snusen og alkoholen raserte budsjettet. Og, det var ikke udyrt å kjøpe en pose ferdigmat. 50 kr… Mot slutten av uka, etter å ha spist de samme fiskekakene og kjøttbollene hver dag, bestemte jeg meg for å bli kreativ. Jeg kjørte "all-in"-taktikken, og samlet sammen de ingredienser som var å finne i kjøleskapet og grønnsakskurven, for så å lage en improvisert rett av det. Ganske så enkelt, og på en merkelig måte ganske så godt. Tallrike smaker som ifølge tradisjonen ikke hører sammen, men som i min kokebok ble til en ny rett: "All-in"-middagen. Alltid spennede - av og til godt!
Totalpris: 751, 90,-
Victoria
Kjøp og konsum: Knekkebrød, bananer, alkohol, nattbuss, bussbilletter, proteinshake, hjemmelagde scones, egg, tunfisk, rosiner, tyggis, ananas, melk, grønnsaker, proteinbarer, tannkrem, genser(!), skinkepålegg, gulost, smør, havregryn, brunost, lomper, rundstykker, epler.
Kommentar: Hadde en knallhard plan for hvordan jeg skulle gjennomføre. Handlet inn masse mat andre dagen, og brukte relativt lite penger. Plutselig ble det kjedelig å bare spise knekkebrød, egg, havregryn og epler, så da skeiet det litt ut. Brukte masse unødvendige penger på alkohol, ting jeg fikk lyst på underveis, og andre ting som absolutt ikke er livsnødvendige. Er helt overbevist om at det kunne ha gått med 300-400 kroner om budsjettet mitt hadde vært strammere. Gav opp da helgen, fest og alkohol kom seilende. Mojitoen til 106 kroner seiret over fornuften, og da var løpet kjørt. Tapte så det sang, og gadd rett og slett ikke prøve mer da jeg forstod det.
Siste notat i dagboksnotatene: ”Fuck, kommer garantert til å tape. Basta.”
Heder og ære til Simen som klarte å bruke 154 kroner OG være sosial.
Totalpris: 930,-
Simen
Kjøp og konsum: Middagsris, fruktmüsli, fiskekaker, skummet melk, havregryn, tomater, appelsinjuice, 18pk egg, spaghetti, 1,5kg epler, 1,5kg gulrot, poteter for 7,88,-
Kommentar: Jeg trodde at det å leve billig ville bli en ubehagelig utfordring, men det var overaskende enkelt. Det tok bare et par dager før jeg hadde vent meg til tanken på å lage matpakke, gå i stedet for å busse og ellers ikke trekke kortet, bare fordi jeg hadde lyst på noe. Alle kan sulte seg gjennom en uke, men jeg bestemte meg for å tilfredstille alle næringskrav. Jeg hadde fem sorter frukt og grønt daglig, 3000 kalorier og 110 gram protein. Trikset var å kjøpe inn mat for en hel uke og velge varer med mye næring og lav kilopris.Noen vil kanskje synes at det var unødvendig å gå ti mil for å spare 80 kr, men hadde jeg kjøpt busskort ville budsjettet vært 50 prosent større. Dessuten så liker jeg å gå. Når det er sagt skulle jeg gjerne hatt bedre sko.
Totalpris: 154,- (Winner, winner, fishcake dinner!)
Aril
Kjøp og konsum: Frokostblanding, Proteinfabrikken Big Mass (2-3 spoons pr. dag), 3,5l melk, bananer, brød, briks på Dragvoll, bønner, kyllingfilet, pasta, paprika, tomat, hjemmebakte scones, tunfisk, nudler, kyllingkjøttdeig, ris, 6pk Dahls, øl på byen, kjøttdeig, bønner,
Kommentar: Jeg kjøpte det meste på butikker som er billige, slik som Rema 1000, og Coop Obs. Jeg bestemte meg for å ha en diett som var rik på proteiner, siden jeg trener en del. Kylling passer utmerket, siden det er sunt og billig. Jeg gikk også for næringstilskudd i form av Proteinfabrikken Big Mass, selv om det ble noe dyrt ved å blande med melk og bananer, men godt var det. Eggerøre og brød er en sikker frokost, som er næringsrik, mettende og billig. Til middag så ble bare kylling og pasta temmelig kjedelig, så jeg supplerte med hermetiserte tomater og bønner, og til tider fersk paprika og tomat. Ferske grønnsaker kostet derimot en del og var lite mettende, så jeg valgte å ikke fortsette med det. Dagene gikk for det meste greit. Jeg falt for fristelsen å bake hjemmebakte, grove scones, men de var ikke mettende nok i forhold til prisen, men dette var i hovedsak fordi jeg manglet bakepapir og annet. Ellers valgte jeg å ha flere mindre måltider i løpet av dagen, istedet for en større middag. I løpet av helgen var jeg også ute, men prøvde å drikke forholdsvis billig, noe som gikk helt ok. Når jeg ser over forbruket utover uken så ble byturen ganske dyr i forhold til det jeg ellers brukte på mat.
Totalpris: 642,-
André
Kjøp og konsum: Brød, ost, egg, leverpostei, banan, laks, løk, poteter, hjemmelagde pannekaker, torsk, pizza fra Petter’s pizza, Lycheburger, sko, genser, øl fra butikk og øl ute.
Kommentar: Så var det klart for vår høyst uoffisielle men fortsatt prestisjefulle leve-billig-konkurranse. Jeg var spent, men optimistisk da jeg våknet mandag morgen. Den største utfordringen ville nok bli å få i meg nok næring til lange dager med skole, trening og møter. Det ville kreve mye planlegging, men var fortsatt fullt mulig.
Uken startet bra. Fra mandag til onsdag brukte jeg bare 81,60 kr. Dette betyr at jeg levde for 27,20 kr i snitt pr dag (alle måltider inkludert). Noe som vil si at jeg i løpet av en måned lett ville klart å holde meg under 1000-lappen i matutgifter. Tankevekkende om ikke annet. Torsdagen gikk ikke like bra. Jeg ble sittende hele kvelden på skolen å jobbe med et gruppearbeid som skulle inn på fredagen. Dermed ble det dårlig tid til middag, og når resten av gruppen bestilte pizza var det vanskelig å si nei. Kan vel si at det var litt dårlig planlegging fra min side, men hadde egentlig håpet å bli ferdig med innleveringen i løpet av ettermiddagen.
På lørdag avtalte kompisgjengen å dra ut å spise på kvelden, og etter mye frem og tilbake bestemte jeg meg for å bli med og gi litt blaffen i den konkurransen. I tillegg var det salg i byen, og jeg endte opp med å bruke en del penger der. Kveldens festligheter viste seg også å bli en meget dyr affære. Den største utfordringen for min del var det å skulle leve et normalt sosialt liv, uten å bruke penger. Studentlivet handler jo tross alt om mer enn å bare studere.
Totalpris: 1495,-
Thorstein
Kjøp og konsum: 2 stk. iskaffe, 2 stk. sub fra Dragvollkantina, 2x kyllingkjøttdeig, 3 tomater, 3x tomatpuré, 3pk mais, 2 paprika, agurk, knekkebrød, shaker drikkeflaske, proteinshake, cola, 4stk øl ute, 10pk røyk, pizza på Peppes, 2stk Cava Delapierre (180,80), jakke (559,-), legekonsultasjon (272,-), burger king, vinflaske, tyggegummi, frossenpizza.
Kommentar: I utgangspunkt var planen min å leve veldig minimalistisk for å vinne, med tanke på mitt store konkurranseinnstinkt, og uken startet forholdsvis godt med langsiktig mathandel og en relativt billig lunsj på skolen. Det var derimot på tirsdagen at konkurranseinnstinkt ble erstattet av fristelser som kald pils, pizza og sosialt samvær. Dette førte til en stor strek i regninga og et skår i motivasjonen i forhold til konkurransen. Da onsdagen kom var ambisjonene om å ta seieren hjem minimale med tanke på at jeg visste at arrangementer som quizkveld på carl johan og collegefest på samfunnet var i vente og at penger ville legges ned her. Da i tillegg onsdagen ble brukt til kles- og vinhandel var slaget tapt. Torsdagen ble brukt på quizkveld med obligatoriske drikkevareutgifter, og et påfølgende Burger King-besøk. Fredagen ble tilbragt særdeles rolig, med eneste butikkbesøk i min nærbutikk for å kjøpe en legendepizza dagen derpå. Lørdagen ble heller ikke spesielt dyr, med et par pils på Samfundet som eneste utgift.
Jeg hadde ærlig talt trodd at det ville være lettere å leve billig. Men som student i Trondheim har man ofte et sosialt nettverk som krever deltakelse både i form av tilstedeværelse, men også ofte i alkoholkonsum. Da kan det fort balle på seg og bli dyre kvelder på byen. Legger du til påfølgende nattmat disse dagene er du plutselig oppe i uflatterende beløp. For meg ble det et prioriteringsspørsmål; leve billig og minimalt, eller ha det gøy og sosialt? Ja, du kan dra på fest uten å drikke, og du kan spise tørre knekkebrød til nattmat. Men selv er jeg en person som gjerne nyter en kald øl, eller et glass vin eller to, og hva er vel bedre enn en saftig burger etter en natt på byen? Kort oppsummert kan jeg si at jeg er fornøyd med uka i sin helhet, men ikke med konkurransen og utgiftene.
Totalpris: 2018,-