Åpner opp for pensum på øret

Markedet for lydbøker øker enormt, men pensumlitteraturen lar vente på seg. Det kan likevel bli lyd i enden av tunnelen.

Publisert Sist oppdatert

Markedet for lydbøker har eksplodert de siste årene. Både Lydbokforlaget og Cappelens lydbokforlag har hittil satset på skjønnlitteratur fordi det når flest lesere, men opplever at mange studenter etterspør pensum i lydform.

Foto: Marte Lohne, Under DuskenPOSITIVE: Solrun Myrvang Pedersen, Bente Skjærvik, Trine Gildernes

– Mange har oppdaget nytten av å tilegne seg kunnskap på andre måter enn gjennom lesing – og flere vil innse det i tiden framover. Å kunne pugge til eksamen mens man kjører bil virker forlokkende. Vi håper markedet blir stort nok til å kunne lansere pensum til for eksempel de store kullene som tar ex.phil, sier Ellinor Formo i Lydbokforlaget.

Grunnlag, men ikke tilgang

Norsk lyd- og blindeskriftbibliotek (NLB) er per i dag de eneste som lager lydbøker for studenter. Produksjon og utleie er riktignok rettet mot synshemmede og personer med lese- og skrivevansker.

– Hvorfor kan dere ikke låne ut eller selge eksemplarer av lydbøkene til alle som er interesserte?

– Vi jobber med saken. Men NLB er en statlig institusjon. Hvis vi skal satse kommersielt må vi trå forsiktig, for å ikke komme i en monopolsituasjon. I tillegg kan vi ikke fokusere for mye på pris og glemme vår viktigste funksjon, bredde og dybde, sier NLB-leder Arne Kyrkjebø.

NLB deltar sammen med Pensumtjeneste AS i et prosjekt som jobber med pensumlydbøker til syns- og lesehemmede. Thomas Nygård i Pensumtjeneste AS håper at samarbeidet kan bringe kommersialiseringen videre.

– Faglitteratur er dyrere å produsere enn skjønnlitteratur. Grafer, illustrasjoner og visuelle elementer må leses inn. I tillegg må man ta hensyn til både forfattere og forlag. Faren for piratkopiering kan løses dersom viljen er der. Men hvis forlagene blir enige om at filmaterialet kan gjøres tilgjengelig for NLB, bør det kunne gjelde for alle, forteller Kyrkjebø engasjert, og fortsetter:

– Vi må gjøre en markedsundersøkelse og se den i forhold til erfaringene fra prosjektet. Er folk villige til å betale, vil nok pensumlydbøker komme.

For liten økonomisk gevinst

Etter en ringerunde til forlag og bokklubber, viser det seg at det per dags dato er få som har planer om å satse på pensumrelaterte lydbøker. Fagbokforlaget har produsert lydbøker til videregående trinn, men aldri universitetslitteratur. Til det har etterspørselen vært for liten.

– Matematikk og bøker med mange illustrasjoner kan være problematisk. Mer tekstbasert litteratur i lydform skulle ikke by på alt for store utfordringer. Produksjon av audiolitteratur bærer seg neppe økonomisk, men hvis vi kan konstatere et tilstrekkelig stort marked blant studentene, lager vi gjerne lydbøker til dem, konkluderer redaksjonssjef i Fagbokforlaget, Trond Soldal.

Mange utfordringer

Åge Nigardsøy, leder av Norges Blindeforbund, ønsker først og fremst at blinde og svaksynte studenter skal kunne få lydbøker i løpet av semesteret. Men han er også interessert i at den eksisterende audiolitteraturen skal kunne benyttes av hele markedet.

– Alle skjønner at slike produkter ikke kan slippes fullstendig uten restriksjoner. Det dreier seg blant annet om åndsverksrettigheter, og mye penger er involvert. Nye lydbøker er produsert i et format som heter DAISY, som har visuell tekst i tillegg til tale på cd-ene. Det er pedagogisk og burde være tilgjengelig for alle, mener lederen i Blindeforbundet.

Videre kritiserer han departementene for å ha vært for slappe.

– Departementene burde presse forlagene til å betale for dette, siden forlagene tross alt har et ansvar. Dette burde Norsk Studentunion ta tak i, oppfordrer Nigardsøy.

– Kan ikke lære i søvne

Psykolog Ivar Bjørgen ved psykologisk institutt ved NTNU har læring som spesialfelt. Han er enig i at lydbøker kan være et godt supplement til tradisjonell litteratur for studenter med og uten lesevansker, men advarer:

– De som tror man bare kan sette på en bok og deretter lære den, vil bli skuffet. Det er ikke sant at man kan høre mens man sover og kunne alt når man våkner opp. Læring krever aktiv refleksjon og bearbeiding. Når det er sagt, er ikke lydbøker verre enn vanlige bøker og forelesninger. Tvert imot: Det gjelder bare å unngå fallgruvene, påpeker Bjørgen.

Powered by Labrador CMS