Dansende køkultur

Kø av NTNUI Dans, Avant garden 29. april.

Publisert Sist oppdatert

Bak forestillingen står det åtte instruktører i jazzdans ved NTNUI. Forestillingen var en engangsforeteelse på Teaterhuset Avant Garden.

Foto:

Åtte karakterer står i kø. Alle har de forskjellige personligheter. Temaet i forestillingen dreier seg dermed om køkultur og hva denne sosiale situasjonen bringer fram av innfall, følelser og reaksjoner i den enkelte. Det irrasjonelle, det egoistiske og det humoristiske dukker raskt opp. Spenningsforholdet mellom personene gir danseforestillingen drivkraft. Hvem er det som til slutt vil komme fremst? Og hva er det de venter på? Intelligens, list og rå makt er middel som brukes for å nå målet.

Det samlende moment i forestillingen er som sagt køen. Samtidig skapes det sekvenser der publikum får en nærmere presentasjon av de forskjellige karakterene. De ulike personlighetene viser seg i varierte dansestiler. «Den syke» har en helt annet artikulasjon og sensibilitet i sin dans enn «Gangsteren». Intensitet og uttrykk endres dermed kontinuerlig gjennom køen. Nivået på danserne varierer noe, men trekker ikke oppmerksomheten bort fra en gjennomgående lekker koreografi. Det er for eksempel danseuttrykk akkompagnert av Kaizers orchestra som appellerer til publikum gjennom en god og visuell helhet. Likevel lykkes ikke dansegruppen i alle uttrykkene og innlevelsene. Dette ser en tydelig i «Punkerens» dans. Danserne er for lite ekspressive i forhold til musikkvalget. Av den grunn når dansen aldri den eksplosjon av energi som alltid ligger tilstedeværende i musikken til Rage against the machine.

NTNUIs danseensemble viser en tydelig glede og engasjement i dansen og treffer publikum til tross for noen feilskjær.

Powered by Labrador CMS