Dårlig alternativ
Deerhoof - Friend Opportunity- 2007
STUDENTRADIOALBUMET
Foto: I serien av alternativ musikk som fortjener alternative anmeldelser for å best kunne beskrives, har vi dette nummeret kommet til Deerhoofs siste «genistrek» Friend Opportunity. For å best kunne beskrive utgivelsen har jeg valgt å lage en fiktiv samtale mellom to mennesker. Menneske A er en normalt oppegående student som tjener noen kroner på si ved å jobbe deltid hos platekompaniet (eller et hvilket som helst annet utsalgssted for musikk). Menneske B samler på alskens småtteri som hun finner i grøfta på vei hjem fra bussen, liker å blande kaviar med syltetøy og strikker sitt eget undertøy. Samtalen finner sted på menneske As arbeidsplass, en fiktiv mandag klokken elleve.
Menneske B: – Ja, god dag. Jeg skulle gjerne hatt meg en ny cd til samlingen min, men jeg vet ikke riktig hva det er jeg er på jakt etter.
Menneske A: – Kanskje noe litt udefinerbart, skranglete og skittent?
Menneske B: – Når du sier det, tror jeg muligens det er akkurat det er jeg på leting etter.
Menneske A: – Da vil je gjerne få anbefale Friend Opportunity. En skive laget av et amerikansk indieband som kaller seg Deerhoof.
Menneske B: – Nja, jeg vet ikke riktig. Har de en utrolig sær kvinnelig vokalist med japanske røtter, enten kubjeller eller andre irriterende lyder på hvert eneste spor, og liten eller ingen rytmisk sans?
Menneske A: – Joda, Deerhoof ser ut til å oppfylle alle dine kriterier. Vil du at jeg skal pakke den inn for deg, stikker du den rett i lomma eller kanskje i et av kroppens mange hulrom?
Menneske B: – Du kan legge den i en pose. Takk og farvel.
Du har aldri fått noe så billig av meg, som du nå skal få årets fiasko. Deerhoofs Friend Opportunityburde aldri fått se dagens lys.