Darth vaklende Vader

Publisert Sist oppdatert

El Dia De Los Puercos av Darkside Of The Force

C+C records

Halvbrødrene Salvador og Oscar i Darkside Of The Force, blir nok mest husket for sin krangel med Tommy Tee noen år tilbake. Debutalbumet gikk imidlertid fort i glemmeboka. Ti år etter er gutta i DOTF tilbake med ny plate. På _El Dia De Los Puercos_har de dratt en Ricky Martin og ispedd noen spanske rim blant de vante engelske. Personlig forstår jeg ikke spansk, og DOTF sine engelske rim gir meg heller ikke lyst til det.

De 14 sporene inneholder mørk, seig og skitten hiphop med elektrobeats og tung bassgang, noe som for så vidt kan gi heldige assosiasjoner. Derfor er det synd det blir alt for ensformig. Men jeg kan høre hitpotensiale i et par av sangene, og ser ikke bort i fra at fjortiser over hele landet kan komme til å hamstre gullsmykker til DOTF sin ære. «Everywhere we go» blir første radiolåt fra albumet. Det som slår meg er at Paperboys ville hørt slik ut, hadde de ikke vært så jævlig slappe. Disse gutta er ikke i Barcelona, de er i New Orleans, med trompeter og latinske rytmer. Ikke det at det hjelper så mye. Men det er lyspunkter på plata, om enn korte. Den instrumentale «We Don´t Believe In They» starter med en god fløytemelodi. Dessverre blir den ødelagt når den altfor skitne bassen og synthen kommer inn. Absolutt ingen lidelse at sporet er kort. Samme lengde holder dessverre ikke de andre låtene. Bassen, rytmene, vokalene – det meste blir ensidig og kjedelig etter hvert. Sistelåta «Looking for something» er ikke så verst. Den er vel det nærmeste jeg kan kalle vellykket. Men når sangen nærmer seg slutten føler jeg at de har rett. Jeg leter faktisk etter noe. Jeg leter etter en annen plate.

Ingen grunn til å pantsette gullsmykkene for denne plata. Du har hørt det før. DOTF bør holde seg til det de kan: Å krangle.

Powered by Labrador CMS