Digitalt: Smalt eller genialt?
Før var internettbaserte medlemstjenester for de spesielt interesserte. Nå deltar «alle» i slike nettverk. Er dumed?
SOSIALE WEBTJENESTER
Illustrasjon: Ole Christian Gulbrandsen, Under Dusken_Hvis du tror at nettverk er for raringer, er det kanskje du som er sær. Når du tenker etter, deltar du nok i ganske mange digitale nettverk – sosiale nettsteder som du må registrere deg på for å få tilgang til. De fleste av oss er brukere, på skole eller privat, enten vi vil eller ikke._
Nerdenes hegemoni over
Cybersosiolog Stine Gotved ved Københavns Universitet har forsket på det digitale nettverksfenomenet.
– Deltakelse i digitale nettverk har blitt relativt dagligdags. Populariteten har like mange grunner som deltakere, men en overordnet årsak er det sosiale i mennesket, forteller hun.
– Mediet er nesten bare et redskap for samvær og kommunikasjon. Tidligere hadde vi klubber og medlemsblad. Nå er det mye enklere å delta, i alle fall for de som har internettilgang og -kompetanse.
Ingunn Ulland, Siri L. Griffin, Andreas Søyland, Lene C. Johannessen og Kjersti Nordmo skriver masteroppgaver om mennesker og teknologi ved Studio Apertura på Dragvoll.
Som studenter flest mener de hurtigmeldingsgrupper og delte arbeidsflater er en del av hverdagen.
Hvorfor ble det sånn?
Harry Potter og World of Warcraft
Cybersosiologen kan svare på også dette.
Gotved forklarer at nettverkene brukes som supplement til andre kontaktformer.
– Vi får muligheten til å møte likesinnede, om vi ønsker å dele interessen for et emne eller har behov for å snakke med andre i samme situasjon. En fordel er at vi ikke trenger å kjenne de andre deltakerne, utenom i akkurat denne settingen, forteller hun.
Nettverk for flørting og sjekking er svært populært, og tema som Harry Potter skaper store nettsamfunn.
Johannessen kjenner ei voksen kvinne som har fått nye, internasjonale venner etter å ha spilt backgammon på nettet. De tror imidlertid det er flest gutter som deltar i spillnettverk.
– Men en kompis av meg klarte å få dama med på World of Warcraft, triumferer Griffin.
Skitprat med venner
Amerikanske studier viser at vi stort sett bruker nettverkene til å snakke med folk vi allerede kjenner.
Even Westvang designer Underskog og annen sosial programvare. Han sier at i mange nettverkstjenester får du ulik informasjon alt etter vennskapskretsen din.
– Hvis venner og bekjente er viktige for deg i den sammenhengen det dreier seg om, kan en slik tjeneste være svært nyttig, beskriver han.
Studentene ved Studio Apertura bruker digitale nettverk både til opplysning og fornøyelse, men nær kontakt med ukjente er en sjeldenhet.
– It's learning, Sharepoint og andre arbeidsflater gjør eksisterende samarbeid mer smidig, forteller Nordmo og Ulland.
Likevel er__ funksjonene for uformell kommunikasjon hyppigst anvendt.
– God gammeldags skitprat kan ikke overvurderes, smiler Nordmo.
Kjenner du deg igjen?
– Nettverk er som golf
Utbredelsen av alle nettverkene fører ikke bare fordeler med seg. Du er kanskje en av de mange som får dårlig samvittighet om du ikke registrerer deg når en venn ber deg delta i et nettverk?
Informatikkstudent Søyland har synspunkter på det:
– Nettjenesten skal være veldig brukervennlig og ha stor nytteverdi for akkurat deg for at du skal gidde å bruke den aktivt.
Studentene etterspør en applikasjon som kan holde dem oppdatert på alle aktuelle nettverk samtidig.
– Det tar for mye tid å gå inn på alle nettsidene, sier de.
Johannessen kommenterer:
– Nettverk er som golf. Før var det for eliten, nå er det en folkesport. Spillestilen endrer seg og reglene må forklares på en ny måte.
Sofakroken får nytt innhold
Studentene ved Studio Apertura lar stadig flere nettverk gripe inn i forskjellige deler av hverdagen sin. Dette skaper en ny type atferd.
– Samboeren min og jeg kan sitte i samme sofa og surfe med hver vår laptop, avslører Johannessen.
Nordmo forteller om da hun merket at kommunikasjonen tok nye former:
– Underskog inkluderer en kalender der jeg merker av hvis jeg skal på et arrangement. En kveld jeg var på vei på konsert, ringte ei venninne og sa at hun kunne tenke seg å være med. Hun hadde sett på Underskog at jeg skulle.
Cybersosiologen vår, Gotved, forklarer at både brukere og teknologi er involvert i en forhandling av muligheter, med stadige omdefineringer av rammer og innhold.
– Hele tiden tilpasser vi omgangsformene til de nye kommunikasjonsvilkårene. Slik blir nettverkene integrert i våre tradisjonelle kontaktformer.
Hvor vil dette ende?
MSN på Playstation
Stine Gotved vil ikke spå hvordan vårt liv med de digitale nettverkene kan bli over tid.
– Teknologisk utvikling og sosial adapsjon foregår i utforutsigelige rykk; det er umulig å forutse hva som blir populært og hvorfor.
Hun kan likevel si at hverdagsintegreringen vil øke framover, fordi mer teknologi konvergerer: Vi kan snart koble oss til de digitale nettverkene via forskjellige plattformer og på mange forskjellige måter. Playstation. Mobiltelefon. Lommedatamaskin. Tekst. Lyd. Foto. Video.
Har du alle disse duppedingsene allerede? Eller gruer du deg til å måtte lære nye ting, og mener alt bare burde være som det har vært? Kanskje er du en av oss som ser med skrekkblandet fryd på den raske spredningen av digitale nettverk__? Sagaen fortsetter.