Jakten på hackerpønkeren
– Ungdomshuset UFFA i Trondheim mangler kreativitet i kampen mot den kommersielle musikkindustrien, mener tidligere masterstudent ved NTNU, Erling Rognes Solbu.
MOTKULTUR
Erling Rognes Solbu, har sammen med forsker Hendrik Storstein Spilker skrevet artikkelen «På jakt etter hackerpønkeren: motkulturer i kommunikasjonssamfunnet», der blant andre aktive deltakere i pønkersamfunnet på UFFA-huset i Trondheim blir brukt som case. Artikkelen blir publisert i boka Kommunikasjonssamfunnet: Moral, praksis og digital teknologi som kommer ut på Universitetsforlaget i september.
UFFAs paradoks
Ifølge Erling Rognes Solbu er det naturlig å anta at det finnes en link mellom UFFAs motkulturelle aktivisme og datamotkulturen iform av hacking og annen dataaktivisme da begge bygger på en frigjørende og antiautoritær ideologi. Solbus studie viser imidlertid at UFFAs medlemmer ikke er spesielt interesserte i å føre denne typen politisk motstandskamp.
– Gratis spredning av musikk er i tråd med anarkistisk tenkning. På den andre siden er UFFA opptatt av å ta vare på små band og plateselskaper som også kan bli skadelidende av det åpne IKT-samfunnet.
Han fant ingen hackerpønker på UFFA, og musikkmotkulturen på UFFA mangler en kreativ motkamp til den kommersielle musikkindustriens IKT-politikk.
– Å laste ned musikk fra internett kvalifiserer ikke som politisk opprør. Det er noe alle gjør, sier Solbu.
Konservative pønkere
I Erling Rognes Solbus undersøkelse kommer det fram at det blant UFFA-veteranene eksisterer en holdning som ser på omfavnelsen av IKT som motkulturelt forræderi. Ungdommene som er aktive på UFFA i dag deler imidlertid ikke denne oppfatningen.
– UFFA fungerer jo. Den tradisjonelle utvekslingen av plater, kosertvirksomhet og politiske aksjoner i byen består fortsatt, påpeker Solbu.
Han legger til at det nettopp er konserveringen av disse fysiske nettverkene som viser seg å være UFFAs styrke når det gjelder kontinuiteten i kulturen og rekruttering av nye medlemmer.
Sabotert av Unge Høyre
Artikkelen om UFFA viser også at det åpne kommunikasjonssamfunnet kan skade pønkerne som sosial gruppe. Som eksempel brukes det faktum at UFFAs diskusjonsforum på nett etter hvert måtte legges ned fordi det forstyrret gruppas interne kontroll.
– På diskusjonsforumet kunne alle og enhver utgi seg for å snakke på UFFAs vegne, og terskelen for å slenge skitt på nett er lav, sier Solbu.
Pønker-miljøet fikk problemer med medlemmer av Unge Høyre som forsøkte å sabotere UFFAs aktiviteter og å skape sure diskusjoner. Dessuten var miljøet ikke tjent med useriøse personer som gav uttrykk for at utagerende festing var det viktigste som skjedde på UFFA-huset.
– Hvem som helst kunne delta i diskusjoner og aktiviteter på nettet uten å ta del i aktivitetene på UFFA-huset. Disse motkulturelle gratispassasjerene blir et problem siden UFFAs bestemmelsrett er knyttet til deltakelse på det fysiske UFFA-huset, forteller Solbu.