Nordisk Chopin på Ringve

Pianisten Håvard Gimse holdt Chopin-aften på Ringve Museum 22. oktober

Publisert Sist oppdatert

I en drøy uke preget Polsk kultur Trondheim med utstillinger, konserter, filmer, teater, mat og røde og hvite flagg på Elgeseter bro. Som avslutning på over hundre arrangementer inviterte Ringve Museum på en Chopin-aften med Håvard Gimse. Programmet for kvelden var det kjente Fantasie-Imprumptuet, de fire Scherziene og et utvalg preludier fint plassert innimellom. Preludiene og tre av scherziene har Gimse forøvrig spilt inn hos plateselskapet Naim. Konserten var delt opp i flere seksjoner, og Gimse snakket ubesværet og naturlig med publikum mellom dem. Dette bidro til en meget god stemning i salen.

Man kan tilnærme seg Chopins musikk på mange måter, og fremføringspraksisen har variert mye i løpet av de siste hundre årene. Det som imidlertid preget Gimse sin tilnærming, var en tydelig ærlig og velbalansert musikalitet. Aldri tillot han seg å helle over mot det sentimentale, og aldri fikk en detalj overskygge helheten. Denne måten å spille på kalles gjerne nordisk, med henspeiling på et litt kjølig og behersket temperament.

Selv om alt var godt gjennomarbeidet og glimrende utført, ble det til tider litt kjedelig. Jeg savnet mer intensitet og fantasifulle krumspring, og tror Gimse med fordel kunne risikert noe av helheten for de magiske øyeblikkene som uteble.

En flott konsert med publikumsvennlig repertoar og god stemning. Alt i alt ble den nordiske tolkningen både styrken og svakheten i konserten.

Powered by Labrador CMS