Ny kunstarena i Midtbyen

Kunsthall Trondheim er neste trinn på byens "kulturelle lysløype".

Publisert Sist oppdatert

Styreleder Ellen Tveit Klingenberg ved Kunsthall Trondheim har som målsetting at dørene til en ny kunstattraksjon skal åpnes sommeren 2016. Klingenberg har stor tro på at kunsthallen vil både øke og styrke kulturtilbudene i Trondheim.

Fakta

Fakta om Kunsthall Trondheim:

  • Kunsthallen skal bygges i den nåværende brannstasjonen i Kongens gate, som eies av Sparebank1
  • Arealet vil bli på 1000kvm. Dette er større enn både Kunstnernes Hus (800kvm), Kunsthall Oslo (400kvm) og Bergen Kunsthall (500kvm).

– Dette vil bli en arena for framvisning av visuell kunst, og mye samtidskunst. Kunsthallen skal supplere til andre kunstinstitusjoner vi har i byen, og skal kunne vise flere utstillinger, sier hun.

Mange kunstretninger

Nærmeste nabo til kunsthallen vil bli Trondheim Folkebibliotek, og Klingenberg synes det er en spennende tanke å innlede et samarbeid med dem.

– Vi håper å få direkte adgang til biblioteket, ved å åpne for en inngang mellom byggene. Dette vil gi en mulighet for felles aktiviteter og sambruk av arealer, mener Klingenberg.

Prosjektets resultat vil bli en større og annerledes kunstarena, noe styret for Kunsthall Trondheim ønsker.

– Dette vil bli en institusjon med større arealer og som jobber med både lokale og internasjonale kunstnere, sier hun.

Fleksible rammer

Ordfører Rita Ottervik mener Kunsthall Trondheim har noe annerledes å tilføre kulturbyen enn det som finnes i dag.

– Fra før av har vi veldig klassiske museum med begrensede og typiske rammer. Her vil det bli rom for større installasjoner og helt andre typer produksjoner og utstillinger, sier hun.

Kunsthallen vil ifølge ordføreren bli en samarbeidsarena med en mer levende og fleksibel ramme.

– Dette vil bli en møteplass mellom ulike kunstnere og kunstretninger. Dette vil være et løft for hele kulturbyen, sier Ottervik.

Byens nye attraksjon

Styreleder Ellen T. Klingenberg tror denne nye kunstinstitusjonen vil bidra til å gjøre byen mer attraktiv for flere grupper, deriblant studenter.

– Dette kan gjøre det mer attraktivt å studere her, øke trivsel og samtidig gjøre det mer forlokkende å bo og jobbe her, sier Klingenberg.

Rita Ottervik håper dette vil gjøre Midtbyen mer levende.

– Det er viktig for meg og bystyret at kunsthallen blir liggende sentralt i bybildet og at det skal være enkelt å komme seg dit, mener Ottervik.

Totalrenovasjon

Kunsthallen skal bygges i den nåværende brannstasjonen i Kongens gate. Før innflytting skal bygget gis en total oppgradering.

– Eksteriøret vil bli omtrent det samme, mens det innvendig vil bli totalt oppgradering, forteller styreleder Klingenberg.

Kunsthallen skal være i første etasje og underetasjen, mens det videre oppover skal bli kontorarealer. I deler av kunsthallen vil det bli dobbel takhøyde.

– Kunsthallen vil få et annet type rom og areal som kan innby til andre typer utstillinger, sier Klingenberg.

Powered by Labrador CMS