
Øyvind Lunke ny leder av Samfundet
Med 100 stemmer mer enn andreplassen, vant Lunke valget med klar margin. Hele tre kandidater ble benket under onsdagens ekstraordinære ledervalg.
Tekst: Kaja Felix Sønslien og William Tisdall
Lunke mottok 154 av 278 stemmer. For å bli leder av Samfundet må man ha allminnelig flertall, altså mer enn halvparten av de avgitte stemmene.
Dermed vant Lunke med klar margin over sine tre motkandidater.
Max Hallqvist var den eneste forhåndsmeldte kandidaten i forkant av valget. Øyvind Lunke ble benket en time ut i ledervalget, og godtok. Vel en time lengre ut i valget ble også Benedicte Midthaug Torsvik benket, før Eivind Rindal deretter benket seg selv.
– Ikke forberedt på dette
Lunke, som tidligere har erfaring fra Klubbstyret, UKA 2009 og 2011, var overrasket over kveldens utfall.
– Nå er jeg veldig sliten, glad og forvirra. Jeg var ikke helt forberedt på dette, jeg hadde jo bestemt meg for å ikke stille. Men jeg får nok sove godt, jeg har jo fått sjampanje, sier Lunke.
Nåværende leder av Samfundet Linn Christin Haugen har opplevd valget som spennende.
– Det er gøy å se så stort engasjement, og så mange kandidater selv om det er slitsomt. Om du ser på kveldens valg sammen med det for to uker siden, er det nok det mest dramatiske ledervalget noensinne, sier Haugen.
Dramatisk førstevalg
Dette er ikke det første ledervalget spekket med dramatikk. Ved det første valget for to uker siden stilte Aleksander Skre og Kristoffer Vestnes som forhåndsmeldte kandidater. Ledervalget tok en uventet og dramatisk vending da Vestnes trakk seg brått. Rasmus Schanke ble benket, men verken Skre eller Schanke fikk nok stemmer til å vinne valget. Skre fikk 38.1 prosent, mens Schanke endte opp med 49.4 prosent av stemmene. Skre stilte til nytt valg, men trakk seg under helgens Samfundsmøte.
– Veldig glad i Samfundet
17. mai tar Lunke over lederstolen etter Linn Christin Haugen. Som nyvalgt leder for Samfundet får han ansvaret for nærmere 1 300 frivillige, i tillegg til rundt 10 000 betalende medlemmer.
– I løpet av de siste årene har jeg blitt veldig glad i Samfundet, og hvis noen ønsker at jeg skal være leder så vil jeg det, sa Lunke under valget.
Lunke forhåndsmeldte seg ikke til valg fordi han hadde planer om å bruke et år på å ta igjen skole.
– Nå ser jeg for meg å bruke to år på å ta igjen litt skole, sa Lunke under valget.