ÅPNER OPP: ISFiT ønsker å bli en mer synlig og åpen festival gjennom samarbeid med andre aktører i Trondheims kulturliv.

Renolen håndplukker film til ISFiT

Med en intensjon om å bli mer synlig, innleder ISFiT i år samarbeid med flere kulturinstitusjoner og scener i Trondheim.

Publisert Sist oppdatert

– ISFiT har hatt rykte på seg for å være en ganske lukka festival. Det stempelet har vi lyst til å kvitte oss med, sier kultursjef Ane Wennevold.

Målet er å trekke flere trondheimsstudenter til International Student Festival in Trondheim (ISFiT). Blant de ferske samarbeidspartnerne er den internasjonale filmfestivalen Kosmorama.

Film fra konfliktområder

Siden samarbeidet ble innledet har Kosmorama-direktør Ola Renolen vært på utkikk etter tre fimer som kan vises både under Kosmorama og ISFiT.

– Jeg har funnet én film fra hvert av konfliktområdene som er i fokus under årets ISFiT-festival, nemlig Palestina, Kypros og Georgia. Det sentrale har vært å finne filmer som har en slags misjon som står i tråd med det ISFiT driver med, og også gjør at seeren føler seg grepet på en eller annen måte, sier Renolen.

– De filmseriene jeg har presentert på Kosmorama tidligere, har alltid hatt menneskerettigheter som en grunnleggende tematikk, og det har vært viktig for oss å få til samtale eller seminarer i forbindelse med filmene. På den måten har vi og ISFiT mye til felles.

Scenekunstsjef Hanna Pederstad i ISFiT er svært fornøyd med at Kosmorama-samarbeidet er realitet.

– Vi håper at samarbeidet kan være med på å synliggjøre både Kosmorama og ISFiT og fungere som en bro mellom to festivaler som ligger nært hverandre både i tid og sted.

Andre institusjoner og scener som samarbeider med ISFiT er Blæst, Dokkhuset, Brukbar, Baklandet Skydsstation, Bakklandet antikvariat, Nidarosdomen, Trondheim kino og Rosendal Teater.

Det øvrige Isfit-programmet slippes tirsdag 27.februar.

Powered by Labrador CMS