Sensorisk slipp
Med akustisk konsert og noko attåt varmet 22 opp til kveldens turnèstart på Blæst. Deretter bærer det ut på en tjuetodagersturnè til tjueto stoppesteder som danner et totall på norgeskartet.
De er litt rare disse fire guttene som opptrer i batikk-klær i hver sin farge. Det slo vi fast allerede under konsertdebuten på Storås utested i februar. I dag inviterte de venner og kjente til en førlytt på EP-en som slippes 22.august.
Foto: Sveinung Sundfør Sivertsen, Under DuskenMagnus Børmark håper han har laget en EP der alle partier er kule
Foto: Sveinung Sundfør Sivertsen, Under DuskenAndreas Kjøl Berg legger vispene igjen i trommebagen i kveld klokken 22.22I døren får vi et hjerteformet forundringspakke med EP-en som hovedingrediens, i tillegg til en luktende svamp, en drops og et hefte. En riktig sensorisk opplevelse med andre ord, det skulle da bare mangle, EP-ens navn er E.S.P: «Extra Sensory Promo».
Etter en felles gjennomhøring av EP-en, mingling og tapas nærmer det seg tid for en minikonsert i akustisk format. Vokalist Martin Mulholland har for anledningen klippet av seg alt håret på den ene siden av hodet, «Jeg våknet i dag og tenkte det ville være kult» forklarer han oss. Han har et poeng, det er da heller ikke hver dag man har debutplateslipp.
Det var eks Gåte-gitaristen Magnus Børmark som startet 22 sammen med bassist Mats Paulsen. De hadde et ønske om å lage musikk som kun har kule partier, forklarer han fra scenekanten, og peker på at musikken deres først og fremst er preget av masse energi både på plate og ikke minst i konsert.
Foreløpig måtte dog de oppmøtte i smia på Blæst nøye seg med en akustisk konsert med de fire bandmedlemmene trygt plassert på hver sin stol. Tre av EP-ens fem låter får de oppmøtte til å trampe takten til de funky rytmeskiftene, og det blir neppe mindre fengende i kveld på hovedscenen. «Vi går på klokken 22.22, presis» avslutter Børmark. Ikke akkurat noen stor overraskelse fra bandet som har for vane å gjøre alt litt anderledes enn alle andre.