Skyter med løskrutt
Kommentar
Børre Billetthai har lenge fått brisket seg helt uten bekymringer. Han kunne stå utenfor inngangsporten til Quart-festivalen og selge biletter til blodpris, gjerne dobbelt av original pris. Onkel politi går rett forbi, kikker kanskje på papp-platen til Børre som har teksten «Cheap tickets» i det de går forbi, men Børre får stå i fred. Et par timer etter at festivalen er i gang, har en ung jente måtte bite i det sure eplet, og Børre har tjent seg en pen slant. Helt lovlig.
I mange år har norske konsertarrangører drevet lobbyvirksomhet for å få til et forbud mot svartebørssalget. Eller videresalg med profitt, som kanskje er et mer passende uttrykk. For svartebørs er det først når salget er ulovlig. Nå har Trond Giske endelig fått ut fingeren, og et lovforslag er ute til høring. Planen er selvsagt å forby denne typen salg.
Problemet er bare det at kulturministeren ikke ser det nødvendig å gjøre det straffbart, bare ulovlig. Nå er ikke jeg en som pleier å vise til USA som godt eksempel, men der borte har de i det minste sanksjonsmuligheter for å ta svartebørshaiene. Tas du for slik salg der, kaster de deg i buret. Enkelt og greit. Trond Giske gir oss bare muligheten til å rettmessig kalle det for svartebørs. Det er merkelig at de ikke vil gjøre det straffbart, selv om både politiet og forbrukerrådet er helt klare på at de ønsker å gjøre handligen straffbar.
Hadde det vært opp til meg, skulle Kultur- og kirkedepartementet hatt trekk i månedslønna og krav om å arbeide inn igjen de timene de har brukt på dette lovforslaget. For maken til misbruk av mine skattepenger har jeg ikke sett siden Jens Stoltenberg kjøpte seg Mini Morris som firmabil.
Dersom forslaget til Trond går igjennom, kan du banne på Børre Billetthai står der fortsatt, med plakaten sin og penger i lomma. Eneste forskjellen at nå har han lagt til en risiko-avgift på billettene. Vi snakker tross alt om lovbrudd her.