Studentene er ikke syndebukkene
Økende voldsbruk i Midtbyens lysløyper har gitt politiet hodebry.Overbetjent Arve Nordtvedt ved Sentrum politistasjon tror ikke byens studenter er de største bråkebøttene.
UTELIV
Foto: Pål Sandnes, Under DuskenDRØMMEBILDET: Slik vil politiet at Trondheims gater skal se ut.– Vi har ikke tatt en evaluering av bakgrunnen til de menneskene vi er i kontakt med på nattetid, men det finnes ingen grunn til å henge ut studentene som sorte får i saken, sier Nordtvedt, men legger til:
– På den andre siden er det jo naturlig at studenter også havner i klammeri. Trondheim er tross alt en studentby.
Overbetjenten ser alvorlig på den økende voldsbruken i byens natteliv. Nå ønsker han å intensivere samarbeidet med kommune og restaurantnæring for å få bukt med trenden før den eskalerer.
Utveksling av informasjon
Signe Selven er leder for bevillings- og kontrollutvalget i Trondheim. Hun har tatt imot politiets invitasjon til tettere samarbeid med åpne armer.
– Vi har allerede vært i tett dialog med politiet og blitt enige om å være flinkere på utveksling av informasjon. De skjenkekontrollørene vi har ute i byens gater har som oppgave å passe på at restaurantene gjør jobben sin i henhold til skjenkeloven. Derfra og ut må politiet ta tråden, sier Selven
Hun mener nemlig det er en klar sammenheng mellom alkoholinntak og voldelig oppførsel.
– Når alle ramler ut av utestedene klokken halv fire på natten blir det fryktelig mange i gatene. Blant annet i taxikøer vet vi at folk med høy promille er mer troende til å utøve voldelig oppførsel enn andre, sier Selven, og legger til:
– Hvis både politiet, restaurantnæringen og vi er påpasselige med egne rutiner samtidig som vi har en tett dialog, tror jeg det vil skape en bedring i situasjonen.
Åpne øyne og ører
Nordtvedt ser monn i å kurse ordensvaktene rundt om på byens skjenkesteder. Først og fremst i forebyggende arbeid, men selvfølgelig også i konfliktløsing. Han mener det er viktig at restaurantnæringen innser viktigheten av å ha kompetente mennesker i arbeid.
– Vi anmoder bransjen om å ta ansvar for at de som har oppgaven med å holde ro og orden er så godt trente som mulig. Dette fordi folks lynne i beruset tilstand ofte kan virke spontant. Ting skjer fort, og vaktene bør hele tiden være et skritt foran.
Preventive holdninger
Nordtvedt framhever også viktigheten av å synliggjøre seg ovenfor bråkmakere som et ledd i prosessen.
– Vi ønsker å ha en nulltoleranse ovenfor offentlig drikking, overstadig beruselse og urinering, sier han, og trekker i likhet med Selven en klar sammenheng mellom promille og voldelig adferd.
Videre forteller han at politet har gjort en del enkle endringer for å lettere komme bråkmakerne i forkjøpet.
– Erfaringsmessig oppstår problemene i størst grad når festen skal avsluttes. Derfor øker vi beredskapen i de mest folketunge områdene av byen i tidsrommet mellom 02 og 04. For oss er det er minst like viktig å være synlige som det er å være utøvende, hevder overbetjenten.