Surrealistisk fin og bunnløs trist
For fem år siden kom Lisa Charlotte Baudouin Lie med lyrikksamlingen Forbausende få katastrofer. Nå har den unge trondheimsforfatteren debutert skjønnlitterært med romanen Armløs slår tilbake fra Forlaget Oktober.
Foto: Erlend Dahlhaug Paxal, Under Dusken
Armløs slår tilbake er en kjærlighetshistorie om Becca og Vanja, som befinner seg i utkanten av den normale A4-hverdagen. Sammen prøver de å viske ut skillet mellom drøm og virkelighet, men blir forstyrret av elementer som blant annet nabokonflikter, smerte og sjalusi.
Det største særtrekket med Armløs slår tilbake er at den er utrolig poetisk. Så poetisk at alvorlige temaer som ikke umiddelbart blir assosiert som milde og fine faktisk blir det, før alt brått og uventet slår over til noe bisarrt og grotesk. Når det er sagt, skal det også nevnes at det til tider blir litt overflod av symboler og metaforer, og at det derfor kan være en utfordring å forstå alle de intense beskrivelsene av kjærligheten.
Men selv om man av og til kan falle av under de lange tankerekkene, trekker boka leseren til seg, og du har hele tiden lyst til å komme videre for å finne ut hvordan det går med personene som man umiddelbart får en medfølelse for. Dessuten kommer forfatteren med scenebeskrivelser i begynnelsen av hvert kapittel, et pedagogisk grep, slik at du føler deg oppdatert.
Armløs slår tilbake er en annerledes roman. Den er både morsom, grotesk og vakker, men først og fremst er den trist. Særlig når man leser den i lys av at Vanja starter med å fortelle at hun savner Becca grenseløst.
Armløs slår tilbake er en utrolig gripende debutroman som svinger i stemninger og som trekker leseren inn i sitt univers.