- Synd at de ikke vedlikeholder
Kunstner Håkon Bleken mener at NTNU må stoppe innkjøpet av kunst, når de ikke har rutiner for regelmessig vedlikehold.
NTNU eier kunst av blant andre Trondheims-kunstneren Håkon Bleken.
– Det er opplagt at NTNU må sørge for vedlikehold. Ellers må de slutte å kjøpe inn kunst, sier Bleken.
Samtidig oppfordrer han universitetet til å få i gang vedlikeholdet. Han mener nemlig at universiteter og høyskoler bør ha mye kunst, fordi det vil komme både studenter og ansatte tilgode.
Restaurerte veggmaleri
Bleken har blant annet laget to malerier som henger i hovedbygningen på Gløshaugens inngangsparti. I tillegg har han laget et veggmaleri i Bergbyggget.
For noen år siden ble Bleken kontaktet av Fakultet for ingeniørvitenskap og teknologi for å gjøre et vedlikeholdsarbeid av veggmaleriet. Det er ett av få restaureringsarbeid som NTNU har fått utført. Bakgrunnen var at det hadde oppstått synlige skader på kunstverket.
– Jeg rettet på noen feil, for en del av murpussen hadde skallet av. Arbeidet tok omtrent en halv arbeidsdag, sier han.