– Vanskelig å kommandere bandets lydmann
UKA-05 mener volumsenking er problematisk da artistenes lydmann kan true med å stoppe konserten.
– UKA-05 har en person fra Forsterkerkomiteen som følger med artistenes lydmann. Dersom det spilles for høyt, kan vedkommende få to valg: Bandets lydmann kan fortsette eller stoppe konserten. Det er bare i ekstreme tilfeller at vi velger sistnevnte løsning, forteller UKEsjef Håkon Kirkeby.
– Vi ligger nok tett opp til grensa for hva som er lov, og lydteknikerne har en tendens til å være raus med lyden, innrømmer han.
I etterkant av den første konserten til Oslobandet Animal Alpha, har Kirkeby mottatt kommentarer.
– Både publikum og barpersonale har sagt at lyden var for høy og dette tok vi til oss. Vi har nå justert lydnivået, og det var lavere under Art Brut-konsertene. Det er selvsagt ikke meningen at desibelmåleren på veggen skal lyse mye rødt, konstaterer Kirkeby.
Å bruke hørselsvern er ikke påbudt blant UKEfunkene, men Kirkeby tror de fleste velger å ta sine forhåndsregler.
– Det er opp til hver enkelt å bruke ørepropper, men jeg har sett at de aller fleste UKEarbeiderne bruker det, uttaler han og kommer med en oppfordring til alle konsertgjengere.
– Man kan kjøpe ørepropper i alle barene under UKA. Det løser problemet lett.
– Gjestland hevder UKEartister har krevd å få spille høyt i kontraktene sine. Stemmer dette?
– Jeg har ikke sett noen lydkrav i kontraktene våre, avviser Kirkeby.