
Berg studentby blir utsatt
Kunnskapsdepartementets regler skaper problemer for utbyggingen av den slitne studentbyen.
Etter planen skulle rivingen av gamle Berg studentby starte i januar 2009. Nå ser det ut til at også dette kan bli for snaut med tid, ettersom Studentsamskipnaden i Trondheim (SiT) sliter med å bygge under kostnadstaket på 600 000 kroner per hybelenhet.
Sliter med kostnadstaket
For at SiT skal motta støtte på 250 000 kroner per boenhet fra Kunnskapsdepartementet (KD), er det nemlig påkrevd at den totale prisen per enhet ikke overstiger kostnadstaket. SiT vil ikke starte byggingen før de er sikret statsstøtten for de 270 bevilgede boligene.
– Vi ligger over departementets kostnadsramme på 600 000 kroner, bekrefter konserndirektør Knut Solberg.
Han forteller at de i samarbeid med sin byggepartner Skanska ikke kom til enighet før sommeren, men at de håper å få på plass en løsning i august.
– Dette går på fremdriften. Det er viktig å få startet prosjektet. Målet er fremdeles at boligene skal være klare til innflyttning innen semesterstart 2010, sier han.
Kostnadene har steget
KD hevet maksprisen på studentboliger så sent som i november i fjor, fra 500 000 til dagens nivå. Både SiT, de nasjonale studentorganisasjonene og flere politikere ønsker å fjerne taket helt.
Berg studentby har vært prosjektert over flere år, og Svein Skibnes arkitektkontor vant arkitektkonkurransen om boligene allerede i april 2007.
– Har dere ikke hatt kostnadstaktet, som da var på 500 000, å forholde dere til hele veien?
– Først når prosjektet er skikkelig i gang ser man hva ting koster. Og kostnadene ved bygging har steget kraftig siden prosjektet begynte, sier Knut Solberg.