
– Er her på grunn av politikernes løgner
I overkant av 150 mennesker møtte frem på torget onsdag formiddag for å fronte studentenes rett til elleve måneders studiefinansiering.
I dag ble det avholdt demonstrasjoner i Oslo, Bergen, Trondheim, Harstad og Tromsø for studiestøtte i elleve måneder. Ingeniørstudenten Sindre Markussen ved HiST lot seg irritere nok over det han kaller et løftebrudd fra regjeringen til å ta initiativ til demonstrasjonene.
– Jeg er her på grunn av løgnene fra politikerne om at studiestøtten skulle bli innført innen fire år med den nye regjeringen. Alle var for vedtak, allikevel ble det ikke noe av, sa Markussen til forsamlingen.
I overkant av 150 mennesker møtte frem på torget. Markussen sa seg relativt fornøyd med oppmøtet. Se bilder fra demonstrasjonen her!
– Tatt det dårlige været i betraktning er jeg fornøyd med antall mennesker som har møtt opp her i dag, sa initiativtageren.
Lik rett til utdanning
Leder Thea Indahl Mælum av Velferdstinget i Trondheim fikk stor applaus da hun gikk på scenen med budskapet alle de fremmøtte ville høre: «Vi vil ha støtte i juni!»
– Når studentene må sitte bak kassa på rema i stedet for å lese til eksamen, da er det noe galt, sa Mælum.
Hun legger til at alle skal ha den samme muligheten til utdanning, og at dagens ordninger med ti måneders studiestøtte bryter med dette prinsippet.
Håper på endring i revidert budsjett
– En landsdekkende demonstrasjon som denne vil forhåpentligvis gi bred mediedekning. I dag har studenter som ikke er med i en studentorganisasjon muligheten til å uttrykke sin mening, sa Markussen.
Valget av dato for demonstrasjonen er ikke tilfeldig. 14. mars skal nemlig stortinget revurdere statsbudsjettet.
Foto: Christina Undrum Andersen, Under DuskenDEMONSTRASJONER LANDET RUNDT: I Trondheim møtte i overkant av 150 mennesker frem på torget.– Jeg håper politikerne vil ta med seg ønsket fra studentene om full studiefinansiering videre, sier Markussen.
Rektorene støtter kravet fra studentene
De siste dagene har rektorene ved både NTNU og HiST gått ut offentlig og støttet kravet om elleve måneders studiefinansiering.
– NTNU vil ha studenter som har tid og overskudd til å fordype seg i studiene på heltid, uavhengig av den enkeltes økonomiske bakgrunn. NTNU støtter kravet om at det må arbeides for en finansieringsordning basert på at studieåret beregnes til 11 måneder, uttaler rektor Torbjørn Digernes ved NTNU i en pressemelding.
Rektor Trond M. Andersen ved HiST støtter også kravet.
– Tiltak for å bringe heltidsstudentene tilbake vil bidra til bedre rammevilkår og dyktigere og mer attraktive studenter, mener rektoren.
Solhjell som personlig garantist
I en debatt før fjorårets stortingsvalg uttalte daværende kunnskapsminister, Bård Vegar Solhjell at han stilte seg som personlig garantist for 11 måneders studiefinansiering dersom de rødgrønne vant valget.
– På tross av en ny rødgrønn regjering kan studenter fortsatt se langt etter en utbetaling i den ellevte studiemåneden. Jeg oppfordrer regjeringen til å støtte forslaget om full studiefinansiering også i handling, sa Kommunalråd Merethe Baustad Ranum fra Høyre til stor jubel fra forsamlingen.