Foreslår dyrere buss
Rådmannens forslag til kommunebudsjett innebærer en økning av bussprisene på 27 prosent. For en voksenbillett innebærer det en seks kroners økning til 28 kroner.
Når det rødgrønne alternativet fikk flertall i bystyret, var en av de første sakene de gjennomførte en senking av bussprisene fra 25 til 22 kroner. Det er derfor ventet at bystyret vil jobbe hardt for å hindre en økning av bussprisene i den endelige versjonen av budsjettet, men rådmannen mener at kommunen ikke har råd til å fortsette å subsidiere bussen i like stor grad som før.
Foto: Mona Ranum Østbråthen, Under DuskenVIL ØKE BILLETTPRISEN: Rådmannen foreslår å øke prisen for bussreiser fra 22 til 28 kroner i kommenbudsjettet for neste år.
Sannsynligvis er en av grunnene til rådmannens innstilling at kommunen i fjor mistet ekstrabevilgninger til kollektivtrafikken fra staten. Disse ekstrabevilgningene var en del av en belønningsordning for satsning på kollektivtrafikk, og da kommunen i fjor vedtok å fjerne bomringen rundt sentrum, mistet de samtidig denne belønningen.