Fremmedspråklig høyborg

NTNUs Institutt for moderne fremmedspråk er klare med et nytt og forbedret tilbud til høsten.

Publisert Sist oppdatert

Fra høstsemesteret kan studentene ved NTNU ta nye språkemner i fransk, italiensk,tysk, russisk og spansk.De to sistnevnte er splitter nye kurs i NTNUs fagtilbud, men også førstnevnte fag skal fremstå i ny utforming.

– Ja, språkkursene skal ha mer fokus på praktisk bruk av språket, og ikke være så teoribasert som tidligere, sier førstkonsulent ved Institutt for moderne fremmedspråk Christina Jenkins Slutås.

Hun forteller videre at språkemnene vil være på 7,5 studiepoeng, men at man i spansk også har muligheten til ta et årsstudium. Dette er i følge Jenkins et svært ettertraktet tilbud.

– Etter søkertallene fra Samordna opptak er spansk et svært etterlengtet tilbud, og det er gledelig og nå kunne tilby studentene dette faget.

Russisk i St. Petersburg?

En annen nyhet man regner med vil bli svært populær er russisk-kurset. Dette skiller seg ut ved at undervisningen foregår i St. Petersburg. I løpet av åtte uker kan man lære språket i den russiske storbyen, og det skulle vel friste mer enn å trø ned korridorene på Dragvoll?

– Ja, vi regner med stor pågang på dette kurset i og med at det inkluderer et utenlandsopphold, sier en fornøyd Jenkins.

Det er Norsk universitetssenter i St. Petersburg som står for undervisningen.

Språk for alle

Russisk-kurset er adgangsbegrenset til 15 studenter. Alle andre kursene er imidlertid åpne for alle. Dette innebærer blant annet at studenter fra Gløshaugen kan bruke språkkursene som perspektivemne ( ikke- teknologisk emne) i sin bachelorgrad. Førstekonsulent Jenkins er glad for at man nå har et bredt faglig tilbud i forhold

til fremmedspråklige studier.

– Vi opplever allerede en klar økning i søknader til Historisk-filosofisk faktultet, og dette skyldes blant annet det gode fremmedspråklige fagtilbudet vi nå kan vise til, forteller hun.

Powered by Labrador CMS