
Her er Digernes sine statsbudsjettønsker
Mandag morgen legger Regjeringen fram statsbudsjettet for 2013. NTNU-rektor Torbjørn Digernes har fire konkrete endringsforslag til politikerne.
Tekst: Torun Støbakk og Johannes Jakobsen
Det er stor spenning knyttet opp mot mandagens budsjettforslag, som blir den nåværende regjeringens siste før valget i 2013. Selv om stipend og lån er blitt prisjustert i alle rødgrønne budsjetter, har studenter aldri vært fattigere sammenlignet med andre grupper i samfunnet. Seks av ti studenter må følgelig jobbe ved siden av studiene for å få endene til å møtes.
Studiestøtte og studentboliger
NTNU-rektor Torbjørn Digernes første av fire ønsker går ut på å øke studiestøtten.
– Studiefinansieringa er i dag for svak. Det er verken optimalt for Norge som samfunn, for studentene, eller for institusjonene som ønsker seg heltidsstudenter i stedet for deltidsstudenter, sier NTNU-rektoren.
Neste punkt på Digernes ønskeliste er studentboliger. Her har regjeringen hatt som ambisjon å bygge 1000 boliger i året.
– Prisnivået på leiemarkedet i pressområder er galopperende. Studentboliger med offentlig støtte er et viktig prisdempende tiltak, men da må det bygges ut flere boliger, særlig nå når veksten i studentmassen stor. En bedre boligsituasjon for studentene er noe vi forventer at regjeringen får til i det neste statsbudsjettet, sier NTNU-rektoren.
Trenger nybygg og utstyr
Siden de rødgrønne kom til makta har studentmassen ved NTNU økt med cirka 12 prosent. Som følge har plassmangelen på universitetet økt, og Digernes tredje punkt på ønskelisten er økt bevilgning til nybygg og vedlikehold.
– Ved NTNU er problemet med plass særlig prekært på Dragvoll, hvor det er dokumentert til dels betydelig underskudd på studentarbeidsplasser. På Gløshaugen er det først og fremst oppgradering av gamle laboratoriebygg som er behovet, sier han.
NTNU-rektorens fjerde ønske er penger til vitenskapelig utstyr.
– Det skal sies at det har vært god vekst av bevilgninger på dette punktet, men etterslepet er stort, og vi håper naturligvis at denne satsingen vil videreføres i statsbudsjettet som legges fram, sier Digernes.
Innrømmer plassproblem
Statssekretær Ragnhild Setsaas (SV) i Kunnskapsdepartementet vil være forsiktig med å røpe hva statsbudsjettet kommer til å inneholde. Hun kan imidlertid love at i det minste ett av rektorens ønsker blitt oppfylt; regjeringen vil bygge dobbelt så mange studentboliger i året som kommer.
– Vårt nye mål er å gi støtte til bygging av 2000 boliger hvert år, sier Setsaas til Under Duskens papirutgave.
Hun lover en ny gjennomgang av studiefinansieringsordningen når den nyeste forskningsrapporten fra Statistisk Sentralbyrå om studentøkonomi kommer i løpet av neste halvår. Hun kan imidlertid ikke garantere at studiestøtten økes.
– Vi kommer tilbake med konkrete tiltak når vi har vurdert denne rapporten, sier Setsaas.
– De rødgrønne må nok gå
Ifølge valgforsker Anders Todal Jenssen ved NTNU er det en tradisjon at regjeringer slår til med en «gavepakke» av et statsbudsjett det siste året før valget. Han tviler imidlertid på at studentvelferd står øverst på prioriteringslisten.
– Akkurat hvor mye Regjeringen vil satse på studentene i det nye budsjettet er vanskelig å si. Man må bare innse at studenter, som andre slike grupper, ikke er de viktigste politisk. Men satsning på studenter har naturligvis en symbolverdi, som en satsning på «morgendagen» og på kunnskaps- og informasjonssamfunnet, sier Todal Jenssen.
Statsbudsjettet som legges fram den 8.oktober er viktig for den rødgrønne regjeringen, ved at de må vise at de vil holde det de lovet i Soria Moria II. Todal Jenssen er bare en av mange valgforskere som tror at de rødgrønne må gå i valget om et år.
– Hvis det ikke skjer noe uforutsett vil det nok bli regjeringsskifte i neste valg, sier valgforskeren.