HiST får ny rektor
Trond Michael Andersen har takket ja til stillingen.
HiST
– Dette er veldig spennende, og en stor utfordring for meg, sier den påtroppende rektoren.
Andersen er utdannet sivilingeniør og jobber i dag som prosjektleder for et internasjonalt forskningsprosjekt i Statoil. Han er også førsteamanuensis II ved NTNU.
– Hva vil du jobbe for?
– Det er litt tidlig å si. Jeg må være litt ydmyk nå, for jeg har mye å sette meg inn i. Det er mange viktige debatter som går om høyskolens framtid.
– Som campusdebatten?
– Både den og andre. Vi må se på hvilken retning både HiST og høyere utdanning kommer til å ta. Hva skal HiST være? Målet må være å tiltrekke seg de beste studentene og ha det beste læringsmiljøet, sier han.
Andersen var i utgangspunktet en av to eksterne kandidater til stillingen, men ifølge Adresseavisen skal den andre kandidaten vist seg å være uaktuell. Da HiSTs interne kandidat Ove Gustafsson i går trakk seg, var Andersen i praksis eneste kandidat til rektorstillingen.
Bakgrunnen for at Gustafsson trakk seg, var at han ble rangert som kandidat nummer to av innstillingsutvalget.
– Da jeg bare fikk to stemmer i innstillingsutvalget, trakk jeg meg. Jeg ser ikke bort fra at det har sammenheng med at jeg har vært kritisk til prosessen rundt ny campus. Jeg er ikke spesielt populær i styret. Det er nok viktig å ikke ha vært noen motstander av campusprosjektet for å bli rektor ved HiST, kommenterte Gustafsson til Adresseavisen.
Andersen tiltrer i stillingen som høyskolerektor etter sommerferien.