– Kan være lovstridig

Usikkert om ny lov kan gjøre manglende tilbud til dysleksirammede studenter lovstridig.

Publisert Sist oppdatert

Juridisk rådgiver Åsulv Solstad ved Likestillings- og diskrimineringsdepartementet utelukker ikke at tilbudskuttet kan stride mot den nye diskriminerings- og tilgjengelighetsloven som trådte i kraft 1. januar i år.

– Selve problemstillingen faller inn under loven, men siden den nettopp har trådt i kraft, er det vanskelig å vite hvor langt den strekker seg med tanke på rettigheter, sier han.

Han mener likevel at det er defensivt å fjerne en slik ordning.

– På den måten kan man ta fra disse studentene retten til å ta høyere utdanning. Det blir et definisjonsspørsmål hvilke rettigheter studentene har, og hvilke plikter NTNU har ovenfor dem, sier han.

Solstad sier likevel at loven gjør det mulig for studentene å klage saken inn for Likestillings-og diskrimineringsombudet.

– Så lenge de mener de ikke får det de har krav på, har de muligheten til det, avslutter han.

Powered by Labrador CMS