Kanskje kommer Jonas
Jonas Gahr Støre skal til pers i løvens hule neste onsdag.
Lederen av Studentersamfundet, Edina Ringdal, er godt fornøyd med at utenriksministeren skal entre Storsalen, men er litt usikker på hva ministeren skal snakke om.
Foto: LØVENS HULE: Tør du stige inn Jonas?
– Hva han skal snakke om, nei si det, vi prøver å finne ut det for tiden vi også, forklarer hun.
Men utenrikspolitikk blir det i alle fall, og med nærmere ettertanke så har Ringdal en viss oversikt over hva tema blir.
– Det blir en todeling, først skal han snakke litt om hva som er Norges utenrikspolitikk, og hvordan den blir bestemt, så skal han gi oss en innføring i midtøstenkonflikten, sier hun.
Ringdal påpeker at Støre vil måtte forsvare den norske utenrikspolitikken og hvordan den blir bestemt.
– Han skal svare på om tette bånd med stormakter avgjør det meste, eller om vi fører en selvstendig politikk. Og han skal snakke litt om hvilken rolle Norge spiller og kan spille i verden. Så skal han gå mer inn på midtøstenproblematikken og prøve å gi oss et innblikk i hva som skjer, ikke bare Israel-Palestina-konflikten som mange kjenner til, men litt mer på det store bilde, og hva som er avgjørende for regionen, utdyper hun.
Hun presiserer at det selvfølgelig vil bli åpnet for spørsmål fra salen, og tror dette kan bli et bra møte mellom studenter og minister.