Krever studentpensjon
Pensjonsreformen har gjort det ulønnsomt å ta høyere utdanning i Norge.
PENSJON
I høst la Regjeringen fram et forslag om en pensjonsreform med en overgang fra besteårslønn til alleårslønn. Leder for Norsk studentunion (NSU), Jens Maseng, uttalte da at han mente forslaget var en «fallitterklæring», fordi det innebærer at alle inntektsgivende år vil være avgjørende for hva slags pensjon man får. Dette slår uheldig ut for studenter som tilbringer mange år uten betalt arbeid.
Vil ha pensjonsopptjening
– Både de som er hjemme med barn og vernepliktige har unntaksordning når det gjelder pensjonsopptjening. Studenter bør ha krav på det samme, sier nestleder i Studentparlamentet på HiST, Lene Bakos.
Studentens Landsforbund (Stl) og Norsk Studentunion (NSU) har derfor overlevert politikerne et forslag hvor de ber om at studenter får muligheten til å tjene opp pensjonspoeng i studietiden. Løsningen går ut på at studenter med fullførte grader får pensjonsopptjening per studieår. Opptjeningen skal tilsvare beløpet vernepliktige får i den nye pensjonsreformen.
26. januar arrangeres NSU og Stl en nasjonal demonstrasjon for å fremme studentenes sak.
– Synliggjør problemet
– Det er utrolig uheldig at man i dag legger opp til at så mange skal ta høyere utdanning, når man samtidig ikke anerkjenner viktigheten av dette slik at det lønner seg å studere. I mange yrker vil man ende opp med å tape på å ha studert på grunn av den nye ordningen, sier hun.
Bakos mener at demonstrasjonen er en svært viktig markering uansett utfall.
– Hvorvidt dette vil ha en effekt på hva politikerne vil gjøre, er vanskelig å si. Uansett er det er viktig å få synliggjort problemet for resten av samfunnet, og det vil denne demonstrasjonen være med på å gjøre.