La grunnlaget for ny idrettsmodell

Velferdstingets vedtak om endringer i Trondheimsmodellen er ferdigstilt. Foreløpig vil samarbeidet mellom SiT og NTNUI bestå.

Publisert Sist oppdatert

I går stod den mye omdiskuterte idrettssaken på dagsordenen under Velferdstingets (VT) møte. Innstillinga, som ble lagt fram av Arbeidsutvalget (AU) i Velferdstinget, ble vedtatt med en mindre førende ordlyd enn først antatt. Det endelige vedtaket legger føringer for likestilling mellom byens studentidrettslag. Det ble vedtatt et ønske om at SiT skal revidere de samarbeidsavtaler som eksisterer i dag. Det står ingenting i vedtaket om at dagens samarbeid mellom SiT og NTNU idrett (NTNUI) skal avvikles.

– Vi må vurdere Trondheimsmodellen slik den er i dag, men jeg ser ikke det som en grunn til å bryte samarbeidet, sier leder Haakon Utby i NTNUI.

Lang og omfattende prosess

Innstillinga som ble vedtatt av VT danner grunnlaget for en omfattende prosess. Videre skal en arbeidsgruppe med representanter fra NTNUI, NTNU, HISSI, HiST, SiT og Velferdstinget samarbeide for å finne ut hvilke endringer som bør foretas vedrørende modellen for studentidretten i Trondheim.

– Jeg håper vi kan ta med denne konstruktive debatten inn i prosessen videre mot våren, sier Styreleder Amund Aarvelta i SiT.

Det er ingen garanti for at SiT og NTNU vil følge føringene som VT legger fram. VT vedtok et ønske om å uttale seg på vegne av studentene når arbeidsgruppen har utarbeidet konkrete forslag til endringer.

HiST på banen

Det var mye fokus på at HiST-studentene per dags dato må betale mer enn studenter fra NTNU for treningstilbudet som SiT og NTNUI tilbyr.

– Det er et viktig grunnprinsipp at vi alle er like studenter innen samme samskipnad, sier Gina Helstad, leder i Studentparlamentet HiST.

Halltider og bruk av NTNUs idrettsanlegg ble også diskutert. Dagens ordning er at NTNUI har førsteprioritet på Gløshaugen og Dragvoll, mens HiST idrett (HiSSI) må leie haller av Trondheim kommune. Det ble vedtatt et forslag om at SIT skal etablere et eget utvalg som jobber med fordeling av bane- og halltider.

Krav om tydeliggjøring

I dag må studenter kjøpe NTNUI-medlemsskap for å få tilgang til SiT idretts treningssentre.

– Det som skiller studentidretter i Trondheim fra andre studiebyer er Trondheimsmodellen. Alle som er studenter og trener er medlemmer i NTNUI, noe som medfører en svært lav terskel for å prøve nye idretter, sier tidligere NTNUi-medlem Pål Ivar Brekke.

Under møtet hersket det uenighet om hvorvidt dette er en god løsning.

– Studentene bør kunne velge selv om de vil være medlemmer av NTNUI, sier Kafé- og profileringsansvarlig Andreas Nilsen Kosmo i AU.

Representant Evind Rindal i VT stilte seg uenig til denne påstanden.

– I dag får du i pose og sekk. Hvis man splitter opp tilbudet vil det høyst sannsynlig bli dyrere både å trene hos SiT og NTNUI. Da ender vi opp med å skyte bena under det viktigste prinsippet som skiller oss fra Bergen og Oslo, sier Eivind Rindal.

Jarle Alexander Møller, Bolig- og idrettsansvarlig i AU, foreslo et tillegg som ble vedtatt.

– NTNUI og SiT bør tydeliggjøre hvilke rettigheter og plikter man har som medlem av NTNUI, sier Møller.

Det ble også vedtatt at studentene kan velge å ikke bli medlem av et idrettslag. Om arbeidsgruppen velger å innføre disse endringene vil tiden vise.

Les mer om saken i neste papirutgave av Under Dusken. Vedtaket i sin helhet kan leses på Velferdstingets nettsider.

Powered by Labrador CMS