Lærerstudentene på topp

Søkerene til lærerstudiene på HiST hadde mye bedre nivå enn til høyskoler med lærerutdanning generelt. Misvisende nasjonale reklamekampanjer får skylden for de mange ukvalifiserte søkerene.

Publisert Sist oppdatert

I høst var det i overkant av 30 prosent flere søkere på de to allmennlærerutdanningene ved HiST enn i fjor, og studieleder Margret Hovland ved Høgskolen i Sør-Trøndelag (HiST) synes økningen er positiv, men ikke uventet.

– Vi har gjort mye de siste årene for å øke kvaliteten på utdanningene. Vi har blant annet økt studietrykket, og tester alle nye studenters basiskunnskaper i matematikk og norsk. Dette er noe vi har fått positive tilbakemeldinger på, og jeg mener vi har opparbeidet et godt rykte blant kommende studenter, sier Hovland.

Problemer med karakterkrav

For å kvalifisere seg til allmennlærerutdanning ved høyskoler i Norge, må man ha minst 35 poeng fra videregående skole, samt karakteren 3 eller bedre i matematikk og norsk. På landsbasis innfridde kun 56 prosent av søkerne dette kravet, mens 75 prosent av Trondheims søkere var kvalifiserte.

– Vi har alltid hatt mange søkere med gode karakterer, og studiet vårt kombinert med det gode studentmiljøet i Trondheim lokker nok mange hit, slik at vi får mange av de beste søkerene, mener Hovland.

– For dårlig informasjon

Leder Ina Tandberg for Studentenes Landsforbund mener at det ikke ble opplyst godt nok om karakterkravene i kampanjen for å rekruttere lærerstudenter.

– Regjeringen reklamerte mye gjennom Gnist-kampanjen, men var nok dessverre for dårlige til å formidle karakterkravene, sier Tandberg.

Hun mener at karakterkravene er rimelige, og at det bør kreves mer enn et personlig ønske om å bli lærer for å begynne på allmennlærerutdanningen.

– Det er viktig at studentene har et godt nok grunnivå når studiene starter, slik at det blir et høyt undervisningsnivå. Det bør formidles bedre i kommende kampanjer, mener Tandberg.

NTNU fornøyde

Ved NTNU, der det verken er et generelt krav om 35 poeng fra videregående eller karakteren 3 i matematikk eller norsk, har de også opplevd stor økning i søknadsmassen i år, også blant dem med gode karakterer.

– I år var det 50 prosent flere som hadde lektorutdanningen vår som sitt primærønske enn i fjor, og til de andre lærerprogrammene våre var det mellom 2 og 3 søkere per studieplass, forteller Per Ramberg ved Program for lærerutdanning på NTNU.

Uten å ta med noen tilleggspoeng, måtte man ha 4,6 i gjennomsnittskarakter fra videregående skole for å komme inn på lektorutdanningen.

– Vi har høyest poenggrense i Norge, og er også helt på topp i Norden, sammen med grunnskolelærerutdanningen i Finland. Dette er vi selvfølgelig svært fornøyde med, forteller Ramberg.

Powered by Labrador CMS