– Må opprettholde tilbudet

Dysleksiforbundet mener tiltak som ikke gjennomføres nå vil koste dyrt senere.

Publisert Sist oppdatert

Prosjektleder Espen Schønfeldt i Dysleksiforbundet mener det er vesentlig å opprettholde tiltak for at studentene skal ha mulighet til å fullføre utdanningen sin.

– Utgangspunktet er at alle skal lik rett på utdannelse. Frafallsprosenten hos dyslektikere er høy, og de er avhengige av et tilrettelagt utdanningstilbud, mener han.

Schønfeldt tror at nedprioritering av tiltak nå vil komme til å koste dyrt senere.

– 50 prosent av de som går på trygd i dag er personer med lese- og skrivevansker. Tiltak som ikke blir gjennomført nå vil koste dyrt senere. Derfor vil det være lønnsomt å investere i nødvendige tiltak nå, i tillegg til at dyslektikerne får sikret utdannelsen, mener han.

Han synes det er merkelig at NTNU ikke investerer mer i å tilrettelegge undervisningen.

– Man kan spørre seg hvorvidt universitetet først og fremst skal spare penger, ikke utdanne folk, spør han.

Powered by Labrador CMS