
Norge tar ansvar for utviste studenter
Flere utviste studenter i utlandet skal få muligheten til å fullføre utdanningen sin i Norge, sier et vedtak fra Utenriksdepartementet.
Utenriksdepartementet har bestemt at studenter i utlandet som blir utvist på grunn av politisk engasjement, skal sikres støtte til å fullføre utdanningen sin. Dette skjer etter en oppfordring fra norske studenter. Norsk studentorganisasjon (NSO) og Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond (SAIH), står bak oppropet som førte til prøveordningen.
Leder Ola Magnussen Rydje i Norsk studentorganisasjon var en av iniativtakerne bak oppropet. I 2012 lanserte de en kampanje, og allerede 2. september 2013 var ordningen «Students at Risk» et faktum.
– Students at Risk innebærer at 20 studenter som opplever utvisning på grunn av sitt politiske engasjement i hjemlandet, skal få lov til å fullføre utdanningen i Norge. Vi er veldig glade for at regjeringen innførte prøveordningen så raskt som de gjorde, sier Rydje.
Risikofylt å studere i Zimbabwe
Nestleder Mats Molland Haug i SAIH forteller at studenter som kjemper for menneskerettigheter i Zimbabwe, blir oppfattet som en trussel av myndighetene i hjemlandet.
– Reaksjoner fra regimet kan innebære utestengelse fra universitetet. I et land hvor mangel på utdanning kan bety fattigdom og nød, får dette store konsekvenser for studentene, sier han.
Ifølge studentorganisasjonene har 1000 studenter blitt arrestert i Zimbabwe i perioden 2006-2010, og 187 har blitt utvist fra sine studiesteder.
– Å ta høyere utdanning i Zimbabwe er kostbart, så ofte sitter studenten og familien igjen med stor gjeld. Studenten er derfor avhengig av å kunne få seg en fast jobb etter studiet, men det blir vanskelig om man blir kastet ut, sier Haug
Kan føre til demokratisering
Haug forteller at man ved å gi disse studentene utdanning i Norge, kan bidra til å gjøre hjemlandet mer demokratisk på sikt.
– Studentene blir ofte en viktig del av samfunnet, og kan sammen med mediene gjøre det vanskeligere for sine politikere å stjele skattepenger, sier han.
Eksempler på land hvor studenter opplever trakassering og utvisning på grunn av politisk engasjement, er Hviterussland, Colombia og Zimbabwe. Prøveordningen har en kostnadsramme på 23,5 millioner over en periode på 4 år, og vil inkludere 20 studenter.