NTNU forsøples av studentene

- Når det nærmer seg eksamenstid blir det om mulig enda verre, fortviler John-Erik Ustad, driftsleder ved Gløshaugen Sør.

Publisert Sist oppdatert

– Når du begynner på et universitet bør du være voksen nok til å rydde opp etter deg, sier en oppgitt John-Erik Ustad, Driftsleder ved Gløshaugen Sør.

Ustad har sett seg kraftig lei på forsøpling av auditorier, lesesaler og grupperom ved NTNU. Renholdspersonalet møtes daglig av store mengder søppel på både bord og gulv.

Kaffekopper, snusbokser, juicekartonger og yoghurtbeger

Foto: Foto: John Erik Ustad, Driftsleder ved Gløshaugen Sør.- Studentene tar ikke avfallet sitt med seg til søppelbøttene når de er ferdige, sier Ustad oppgitt.

– Du skulle nesten vært med her om morgenen. Situasjonen er at det ikke ser ut her overhodet. Det ser helt forferdelig ut. Det er kanskje noe mer forståelig at man ikke tar med seg søppel når man skal ut av et auditorium. Men når man sitter på et grupperom eller en lesesal, og det knappest er ti til femten skritt bort til søppelkassen, så er det uforståelig å oppføre seg slik, fortviler Ustad.

Har prøvd det meste

Renholdspersonalet har prøvd å få bukt med problemet på ulike måter uten å lykkes.

– Vi har prøvd det meste for å få studentene til å forstå situasjonen. For eksempel har vi prøvd å sope det i hauger, slik at studentene ser hvor mye søppel de etterlater seg, men dette har ikke hjulpet, sier Ustad.

– Når det nærmer seg eksamenstid blir det enda verre. Det er vel sånn samfunnet vårt er blitt. Det ser jo slik ut ute også, avslutter Ustad.

Powered by Labrador CMS