NTNU nummer 2 i utdanningskvalitet

Nasjonalt organ for kvalitet i utdanning (NOKUT) har bestemt at NTNU tildeles andreplass i utdanningskvalitetsprisen for 2005. Vinneren ble Samisk høyskole.

Publisert Sist oppdatert

Det er Utdannings- og forskningsdepartementet som står bak prisen, men det er NOKUT som finner fram til prisvinnerne. Vinner av utdanningskvalitetsprisen 2005 er Samisk høyskole, men på plassen bak finner vi NTNU.

NTNU tar andreplassen på grunn av sitt LAOS-prosjekt som er en del av universitetets program for lærerutdanning. LAOS står for LæringsAssistentOpplæringsSystem.

mt:Studenter underviser studenter

Jobben tar utgangspunkt i den tradisjonelle studentassistentrollen, men er mer knyttet opp mot undervisning. I følge NOKUTs prosjektansvarlig Berit Kristin Haugdal tilbyr NTNU et meget spennende og studentrettet prosjekt.

– LAOS er studenter som underviser studenter. Det er et klart fokus på læring, og bidrar til å skape nye og bedre mellommenneskelige relasjoner. Andreplassen er velfortjent.

En stolt universitetslektor Geir Halland har vært sentral utformingen av LAOS, og tror NTNU får prisen rett og slett fordi man har et knakende godt prosjekt.

– Prosjektet er tilpasset kvalitesreformen. Nå har vi holdt på i tre år, og har gjort hele veien gjort små justeringer. Studentene gjør en viktig jobb, samtidig som de tilegner seg nyttig læringskompetanse og erfaring.

I dag klokka 17 var han i Oslo på vegne av NTNU for å motta prisen fra NOKUT.

mt:Spesielt vinnerprosjekt

Vinner av Utdanningskvalitetsprisen 2005 er altså Samisk Høyskole. De mottar nå 500 000 kroner fra Utdannings- og forskningsforbundet. Berit Kristin Haugdal forteller om et meget spesielt vinnerprosjekt.

– Høyskolen har gjort noen gode og helhetlige grep når det gjelder å videreføre de samiske tradisjonene i nye sammenhenger og hvor utviklingen av IKT har stått sentralt, skryter hun.

Powered by Labrador CMS