– NTNU skal tenke miljøbevisst
– Vi har et stort sparepotensiale, sier Ella Sandvik ved Teknisk avdeling.
– Det er to år siden NTNU inngikk avtalen, og det kan være en utfordring til tider. Spesielt med tanke på at det er så mange pc-er som står på hele døgnet, sier Geir Skaaren i Teknisk avdeling ved NTNU.
Utgangspuktet for kampanjen er en avtale NTNU har med Enova. Enova er et statlig miljøforetak som eier et miljøfond. Herfra får NTNU om lag 2 millioner kroner som skal gå til diverse miljøtiltak. NTNU må til gjengjeld få ned strømforbruket sitt med 4 millioner kilowatt-timer i løpet av en fireårsperiode.
Kan spare mye
Kampanjen går ut på at ansatte ved Seksjon for bygningstjenester legger ut små gule lapper på skrivebordet på kontorer der lyset ikke har blitt slått av for natten.
– Ved enkle sparetiltak kan man spare utrolig mye, sier Ella Sandvik.
Hun mener at dette ikke er en pekefinger-aksjon.
– Vi gjør dette med et smil, og det vi ønsker er å minne folk på at det er utrolig lite som skal til for å kunne spare millioner på årsbasis. Det er bare en tanke som skal til for å utgjøre en forskjell.
Ingen pappretur på Gløshaugen
Strømsparing er ikke det eneste tiltaket NTNU har satt igang for å bedre sin miljøprofil. Daglig leder Karin Melhus ved samskipnadens spisested «Hangaren» på Gløshaugen sier at de kildesorterer både papp, matavfall og glass/metall.
– Hvorfor finnes det ikke egne pappresirkuleringskasser i «Hangaren» på Gløshaugen?
– Grunnen til at vi lar alt det som studentene har brukt, gå i samme søppelkasse, er at det veldig ofte er tilgriset av mat, sier Melhus, og tilføyer:
– Studentene burde investere i miljøkoppen i stedet for å bruke pappkoppene. Det er noe som absolutt vil spare miljøet, sier hun.