– Overgrep mot medisinstudentene

Ledelsen ved medisinsk fakultet får flengende kritikk av studentene etter flytting av konteeksamen, fra september til januar.

Publisert Sist oppdatert

Medisinstudentene er fortsatt frustrerte etter at ledelsen for to år siden flyttet konteeksamen for tredje- og fjerdeklasse fra september til januar. Ringvirkningene er nemlig akkurat som de forventet.

Foto: Magnus B. Willumsen, Under DuskenKRITISERER KONTEORDNING: Leder i Norske Medisinstudenters Forening, Kristian Jensen (t.v.) og fakultet-tillitsrepresentant Torstein Schrøder Hansen, er frustrerte over konteordningen på medisin.Foto: KRITISERER KONTEORDNING: Studentrepresentant i Studieutvalget, Torstein S. Hansen (t.v.) og FTR Kristian Jensen er frustrerte over konteordningen på Medisin.

Studentrett

– Flyttingen av konteeksamen er det største overgrepet mot medisinstudentene i Trondheim noensinne, sier Kristian Jensen, tillitsrepresentant ved Medisin.

– Tenk deg at du stryker på eksamen i tredje. Slik det er nå, må du vente til etter jul med å konte, og altså gå halve fjerdeklassen. Stryker du på konten, har du fulgt fjerdeklasse-undervisning fra august til midten av februar, og dermed kastet bort muligheten til å delta i undervisningen man i utgangspunktet burde fulgt.

Studentrepresentant i studieutvalget, Torstein Schrøder Hansen, er enig.

– Det bør være en studentrett å konte før neste semester begynner, slik at man kan komme seg ajour før neste skoleår. Slik det er nå, er vi livredde for å stryke.

Eksamensreform

I forbindelse med kvalitetsreformen har medisinstudiet innført delvis multiple choice-eksamen, flervalgsprøver. Også gjennomføringen av denne ordningen kritiseres.

– De spør om mer detaljerte ting enn tidligere, og lager ikke oppgaver med ett rett svar og resten feil. Tvert imot, så lager de oppgaver med mer eller mindre riktige svar, sier Jensen.

– En bør være skikkelig trent for å lage multiple choice-oppgaver, og de ansatte har enda ikke har fått nok trening i å lage disse. Det har vært flere eksempler på at «riktig» svar har blitt endret i etterkant, fordi lærebøkene våre ikke samsvarte med riktig alternativ på eksamen.

– Administrasjonens ansvar

Jensen og Schrøder Hansen betegner eksamenssituasjonen som frustrerende, på grunn av mye administrativt rot. De nevner eksamensoppgaver med bilder det er umulig å se forskjell på, og nynorskeksamener som blir levert ut alt for sent.

– Vi har bare èn eksamen i året, og da ber vi om at det administrative er i orden. Problemene er små hver for seg, men når alt dette kommer blir det for mye. Det er ikke studentenes oppgave å drive administrasjonen, sier Schrøder Hansen.

– Det er et paradoks at de oppretter kontakter du kan oppsøke hvis du er veldig nervøs, når de selv forårsaker uroen som gjør studentene mer nervøse.

Powered by Labrador CMS