Politikertoppene dropper ISFiT
Kunnskapsminister Øystein Djupedal har takket nei, og ordfører Rita Ottervik reiser bort.
STUDENTENES FREDSPRIS
Foto: Hans Erik Haugen Olsen, Under DuskenSTØRRE FREDSPRISUTDELING: Nestleder Ingrid Oline Ødegaard i ISFiT promoterer Olavshallen som en ny, bedre og større arena for studentenes fredsprisutdeling.– Djupedal mottok sin invitasjon til studentenes fredsprisutdeling i november. Vi fikk senere beskjed om at han ikke kunne komme, uten noen videre begrunnelse, forteller nestleder Ingrid Oline Ødegaard i ISFiT, og legger til:
– Dette hadde vært en god mulighet for Kunnskapsdepartementet å vise at de er opptatt av det studentene driver med.
Studentenes fredspris deles ut annethvert år av ISFiT på vegne av alle studentene i Norge. Årets vinner er burmesisk og heter Charm Tong. Ødegaard og resten av ISFiT-styret jobber hardt for å få flere sentrale politikere til å overvære prisutdelingen.
– I år satser vi enda mer på denne seremonien, blant annet ved å utvide plasskapasiteten gjennom å flytte utdelingen fra Storsalen til Olavshallen. Vi ønsker med dette å fremme Studentenes fredspris ikke bare nasjonalt, men også internasjonalt. Derfor er det viktig at representanter fra Kunnskapsdepartementet stiller opp, understreker nestlederen.
Familiære årsaker
Informasjonsrådgiver Johannes Fjose Berg i Kunnskapsdepartementet (KD) forklarer Djupedals avslag på invitasjonen slik:
– Kunnskapsministeren har dessverre ikke mulighet til å delta grunnet familiære årsaker.
– Er ikke ISFiT en prioritet for Kunnskapsministeren?
– Han er svært opptatt av ISFiT, og følger med på både festivalen og Studentenes fredspris. Djupedal ønsker ISFiT lykke til med gjennomføringen, avslutter informasjonsrådgiveren.
KD vil ikke kommentere saken ytterligere.
Ordføreren skuffer
Ordfører Rita Ottervik har også takket nei til å overvære fredsprissermonien. Dette skuffer sterkt:
– Når datoen for utdelingen har vært fastsatt i over et år, er det uheldig at Ottervik ikke klarer å planlegge bedre, mener nestleder Ødegaard.
Ottervik forteller at hun er bortreist under ISFiT.
– Jeg har ikke visst når åpningen finner sted, sier hun.
Ordføreren påpeker at invitasjonen til fredsprisutdelingen ikke har ankommet henne før nå nylig.
– Vi sendte ut alle invitasjonene i november, gjentar Ødegaard, og understreker:
– Alle formelle kontakter vi ønsket skulle komme, mottok en ekstra invitasjon. Dette gjaldt også Ottervik.
Noen prioriterer ISFiT
Enkelte statsråder har imidlertid tatt seg tid til å besøke Trondheim mot slutten av februar. Både utviklingsminister Erik Solheim og forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen vil ta del i festivalen.
– I tillegg vil stortingsrepresentant Børge Brende og tidligere generalsekretær i Amnesty International Norge, Petter Eide, komme for å bidra, forteller nestleder Ødegaard.