
Prisøkning som PR-stunt
For å skape oppmerksomhet rundt Studentenes fredspris blir kaffen én krone dyrere fra mandag.
Studentenes fredspris, som i år går til den iranske studentaktivisten Majid Tavakoli, vil bruke prisøkningen til å informere studentene om årets fredsprisutdeling.
– Vi håper og tror flere legger merke til kampanjen vår, og og blir bevisste over fredsprisen når de ser at kaffeprisen har økt, sier leder for Studentenes fredspris Therese Høstad.
Kaffekampanjen vil påga på universitetskaféer over hele landet. Plakater, flyers og kantinepersonell vil forklare bakgrunnen for den ekstra kronen for studentene.
Les mer: Majid Tavakoli vinner Studentenes fredspris
Skaffer inntekter
Prisøkningen vil bidra til å skaffe inntekter som vil gå til arbeidet med vinnerne av prisen.
– Én krone utgjør en minimal forskjell for studentene som kjøper kaffe, men samlet sett vil dette gjøre en stor forskjell for fredsprisvinnerne, sier Høstad.
Høstad sier videre at de har gode erfaringer med kaffekampanjer. Tidligere år har de samlet inn summer på over 100.000 kroner.
– Gjennom kaffekampanjen kan alle studentene i Norge være med og bidra til en viktig sak, sier Høstad.
Kampanjen vil vare i tre uker.