Solheim roser ISFiT
Representanter fra konflikten i Darfur skal starte en dialog i Norge, takket være Den internasjonale studentfestivalen i Trondheim (ISFiT). Festivalen høster nå ros fra utviklingsminister Erik Solheim.
– Jeg er veldig glad for at ISFiT nok en gang går i bresjen for samtale og dialog. Utenriksdepartementet støtter festivalen økonomisk, men min og vår moralske støtte er minst like stor, sier Solheim.
Illustrasjon: ISFiT 2007: Neste års festival vekker allerede oppsikt.
Bakgrunnen for utviklingsministerens ros er avsløringen av at festivalen skal få gjennomført forhandlinger mellom partene i Darfur-konflikten. I februar skal nemlig festivalen få representanter fra partene i konflikten opp til Norge for å starte en dialog som forhåpentligvis blir varig. Festival-president Martin Svarva er fornøyd med tiltaket, og har store forventninger til festivalen.
– Jeg tror det bli kjempebra, så jeg har veldig høye forventninger, ja, opplyser han.
ISFiT har ennå ikke funnet representanter til forhandlingene, men kommer til å oppsøke universiteter rundt om i provinsen for å finne gode kandidater. Representantene kommer til å være deltagere på festivalen på lik linje med de 500 andre studentene som kommer til Trondheim fra alle verdens hjørner for å skape dialog og fred. Neste års festival kommer til å bli den niende i rekken siden oppstarten i 1990, og temaet blir globalisering.
– Det ISFiT gjør, er et lite bidrag til en bedre verden der det er mindre krig og mer samtale, avslutter Erik Solheim.