Stopp for pappkopp
Samskipnadens miljøkopp er en suksess blant studentene. Den positive trenden har ført til en nedgang i bruk av pappbegere på rundt 40 prosent.
– Dette er en vinn-vinn-situasjon for alle, sier Kjell Erik Ronæss.
Foto: Sarah Afeef, Under DuskenTENKER GRØNT: Kristian Heier bruker miljøkoppen på skolen hver eneste dag. Da bidrar han til å spare miljøet.
Foto: Sarah Afeef, Under DuskenTENKER GRØNT: Kristian Heier bruker miljøkoppen på skolen hver eneste dag. Da bidrar han til å spare miljøet.Han er administrerende direktør for SiT Kafe og SiT Tapir, og forteller at det i de to siste semestrene er blitt delt ut 16.000 miljøkopper.
– Det koster oss 30 øre å lage et engangsbeger. I tillegg sparer vi inn på innkjøp av vaskemidler og bestilling av engangskoppene. Kort sagt spares miljøet for unødvendig mye avfall og vi får en økonomisk gevinst ved å slippe utgifter, forteller han.
Felles samarbeid
Miljøkoppen er resultatet av et samarbeid mellom NTNU, HiST og SIT.
– I to år har vi ved semesteroppstart delt ut miljøkoppen gratis til alle studenter. Den blir også nevnt som et viktig miljøtiltak i rektor Torbjørn Digernes sin velkomsttale, opplyser Ronæss.
– NTNU er et universitet med miljøfokus. SiT følger derfor opp alle miljømessige tiltak og innretter seg etter universitetets opplegg, forklarer han.
På ett år har dessuten SiT solgt 11.000 miljøkopper i tillegg til gratiskoppene. Koppene har blitt fylt opp 150.000 ganger.
Ronæss forteller at de i tillegg til de utdelte gratiskoppene har solgt over 11.000 miljøkopper på de ulike campusene, og skjenket over 150.000 miljø-kopper kaffe i forrige studieår.
Tenker miljø
Student Kristian Heier har alltid med miljøkoppen sin på skolen.
– Jeg syns koppen er et utrolig bra tiltak. Det blir både billigere og kaffen holder seg varm lenge. Men det viktigste er selvfølgelig å tenke på miljøet, legger han til.
At koppen både er billig i bruk og miljøvennlig bekreftes av Ronæss.
– Materialet i koppen er miljøvennlig. Dette har vi sjekket opp med leverandør siden vi vet at mange av brukerne er opptatte av miljøet.
Dessuten sparer man en krone på å bruke miljøkoppen framfor engangskoppene, sier han.
Kristian Heier er ikke i tvil om at miljøkoppen hans kommer til å bli flittig brukt fremover.
– Jeg kommer mest sannsynlig til å bruke den hver dag. Det er jo deilig med en kopp varm kaffe når kulda kommer krypende, sier han.