Studentene vil samle NTNU
Mens de ansatte vil beholde dagens ordning med to campuser.
På et festmøte 25. mars vedtok Studentersamfundet i Trondheim en resolusjon der de oppfordret styret ved NTNU «å gå inn for en flytting av fagmiljøene på Dragvoll til Gløshaugenområdet». Resolusjonen ble vedtatt med 319 stemmer for, 77 mot og 37 avholdne.
Foto: Magnus B. Willumsen, Under DuskenPOSITIVE: Et overveldende flertall i Studenttinget ønsker NTNU-samling.
Studenttinget NTNU (STi) fulgte torsdag 30. mars opp med å vedta et høringssvar der de sier at en «samling av virksomheten på/ved Gløshaugen representerer den beste løsningen for å skape best mulig studiekvalitet og læringsmiljø, samt å imøtegå NTNUs visjon og målsetninger». 19 av 22 studenttingsrepresentanter stilte seg bak dette vedtaket.
De ansatte ved NTNU er derimot ikke positve til en såkalt samlokalisering og ønsker å beholde dagens modell med en hovedcampus på Gløshaugen og en på Dragvoll. Det viser en undersøkelse gjennomført av Adresseavisen.
10. mai skal NTNU-styret velge mellom to alternativer.
Det første kalles en encampus-løsning. Det går ut på å avhende NTNUs eiendommer på Dragvoll. Midlene fra salget skal brukes til å opprette nybygg på Gløshaugen som rommer både de eksisterende fagmiljøene på Gløshaugen og de som i dag holder til på Dragvoll.
Det andre alternativet kalles en tocampus-løsning. Her skal man selge eiendommer på Dragvoll som ikke er i bruk, og anvende midlene til å utvikle de to campusene man har i dag.
NTNU ansatte avviser begge alternativene. De vil beholde dagens NTNU med to campuser, men vil ikke selge eiendommer på Dragvoll.
Rektor Torbjørn Digernes er overfor Adresseavisen skeptisk til en null-løsning.
– Saken startet med at vi skulle forbedre læringsmiljøet på Dragvoll. Det er vanskelig for meg å fremme et forslag som ikke innebærer en løsning på det problemet, sier han.
Mellom 3. og 7. april sender NTNU ut en spørreundersøkelse til ansatte og studenter om spørsmålet. Høringsrunden som pågår nå avsluttes 10. april.