Studenter angripes av voldelige ungdomsgjenger

– Vi satt på Marinen da en ungdomsgjeng kom bort til oss. De gjorde alt for å provosere; de var ute etter å slåss, sier Erling. NTNU-studenten ble angrepet to ganger på to uker.

Publisert Sist oppdatert

BLIND VOLD

NTNU-studentene Erling og Sigurd, som ikke ønsker å stå fram med fullt navn, hadde et ubehagelig møte med en lokal ungdomsgjeng da de satt og grillet på Marinen.

– Først plaget ungdomsgjengen et følge som satt litt bortenfor oss. Da følget fort pakket sakene sine og dro, kom gjengen bort til oss, forteller Sigurd.

Han forklarer at det etter hvert kom stadig flere til, totalt næmere 35 ungdommer. Studentene prøvde å roe ned de hissigste bråkmakerne, men til liten nytte.

– Et par av ungdommene var ganske fulle, men de fleste virket ikke spesielt beruset. Vi lot oss ikke provosere av dem, men de ga seg likevel ikke, forteller Erling.

Da studentene bestemte seg for å gå, kastet ungdomsgjengen flasker etter dem. Sigurd forteller at en av ungdommene rev sykkelen ut av hendene hans, mens en annen slo ham i bakhodet. Erling ble holdt nede og sparket gjentatte ganger i fjeset.

Til slutt valgte studentene å kaste fra seg syklene og løpe for å komme seg unna. De tror situasjonen fort kunne blitt veldig stygg hvis de ikke hadde kommet seg vekk i tide.

– Disse ungdommene ser ikke konsekvensene av sine handlinger, mener Sigurd.

Erling opplevde også en lignende episode helgen i forveien. Han ble da angrepet av en ungdomsgjeng på Torvet i Trondheim sentrum.

En av kameratene hans ble kastet i bakken og slått gjentatte ganger mens han lå nede.

– En annen løp mot meg med en flaske i hånden. Jeg skrek til ham at han måtte legge den fra seg, sier Erling.

Studenter utsatt

Både Sigurd og Erling tror bråkmakerne bevisst er ute etter å bråke med studenter.

– De ser kanskje på studenter som et lett bytte siden de ofte er utenbys fra, tror Sigurd.

De kjenner til flere episoder hvor andre studenter har opplevd det samme som dem, men har kommet seg unna før ting har gått galt.

Politioverbetjent Arve Nordtvedt ved Sentrum politistasjon er klar over at studenter angripes av ungdomsgjengene. Han tror studenter er mer utsatt for voldsepisoder fordi de går mye ut på byen på kveldstid og slik preger bybildet.

– Det er mulig studentene bemerker seg på en eller annen måte som gjør at de er mer interessante offer for disse ungdommene. Mange av voldsutøverne er marginaliserte og kanskje opptatt av å ta andre ungdommer som framstår som mer vellykkede, sier han.

Økning i voldsepisoder

Siden i fjor høst har politiet registrert en betydelig økning voldssaker. Økningen har fortsatt utover våren.

– Vi har ikke et nøyaktig tall på antall overfall, men ser at det har vært en betydelig økning i anmeldte voldsaker, opplyser Nordtvedt.

Utviklingen støttes av en fersk UNICEF-rapport om barn og unges velferd i rike land. I rapporten kommer det fram at en stor andel av norsk ungdom mellom 11 og 15 år har røyket, drukket, slåss eller vært utsatt for mobbing.

Nordtvedt mener volden fungerer som et virkemiddel for å hevde seg i samfunnet.

– Det er dette disse ungdommene lykkes med. Gjennom å utøve vold får de et navn i byen, og blir respektert i den grad at de blir fryktet, forklarer overbetjenten.

– Det vi i politiet opplever er at disse marginaliserte ungdommene rundt omkring i byen treffer hverandre. Det dannes en form for gjenger med ulik geografisk tilhørighet, som møtes i helgene. De bruker vold som et verktøy for å oppnå status, respekt og anerkjennelse, sier han.

– Direkte farlige

– De er unge nå og slår ikke spesielt hardt. Om noen år kan de bli direkte farlige, sier Sigurd.

Han mener det derfor er viktig at politiet tar tak i disse problemene før de utvikler seg ytterligere.

Nordtvedt forteller at politiet har jobbet målrettet for å unngå at det danner seg gjenger på den måten man har sett i Oslo.

– Det er viktig for oss å behandle disse personene som enkeltindivider. Vi definerer dem ikke som en gjeng, og behandler dem ikke som en gjeng. Vår erfaring er at dette gjør dem sårbare. Hvis politiet er med på å hausse opp situasjonen og beskrive dem som gjenger, bygger vi opp statusen deres og hjelper til med å framstille dem som veldig farlige. Vi vil unngå at deres egen selvaktelse øker når de begår voldshandlinger, forklarer overbetjenten.

Han kan også fortelle om et tett samarbeid med Team Trafikk. Når det kommer store ungdomsgrupper med bussene inn til sentrum, gir sjåførene beskjed til politiet.

Dårlig reklame

Til tross for de ubehagelige episodene har ikke Erling og Sigurd på noen som helst måte endret adferd.

– Det er jo stort sett greit i Trondheim. Det er likevel synd hvis det plutselig skal bli anstrengende og vanskelig å grille og ta noen pils på Marinen. Dessuten er ikke dette akkurat god pr for Trondheim, som ellers framstår som en studentvennlig, rolig og fin by, avslutter Erling.

Powered by Labrador CMS