Trekker seg ut av Lucassenteret

Studiedirektør Kari Berget ved HiST mener Lucassenteret aldri levde opp til tanken om en fellesarena mellom utdanningsinstitusjonene. – Bakvendt, sier velferdstingsleder Sebastian Eidem.

Publisert Sist oppdatert

– Visjonen var et rådgivningssenter for funksjonshemmede, hvor vi skulle få dem inn i utdanning og ut i arbeid. Denne visjonen ble det aldri noe av, sier Berget.

Foto: Simen Maske, Under DuskenHun mener Lucassenteret aldri riktig lyktes.

– Kun et møterom

Lucassenteret i Nedre Singsakerbakke var et samarbeid mellom NTNU, HiST, Studentsamskipnaden i Trondheim (SiT) og Gjensidige Forsikring. Gjensidige trakk seg ut av avtalen etter den opprinnelige femårsperioden. Da heller ikke HiST ville prioritere midler til videre drift og trakk seg ut, ble det for dyrt for NTNU og SiT å opprettholde leiekontrakten.

– Det var mye positivt med Lucassenteret. Men det er egentlig bare snakk om et møterom med plass til rundt 15 personer. Det ligger ikke «i midten» mellom institusjonene, slik ønsket var. Lucas var nok en litt godt bevart hemmelighet, tror Berget.

Hun sier HiST har en anstrengt økonomi. Hun presiserer imidlertid at de kun trekker seg ut av en bygning, og ikke fra samarbeidet med NTNU og SiT.

– Når HiST kun hadde én person ansatt på Lucas, syntes vi det var viktigere å knytte denne nærmere vår egen virksomhet.

– Småpenger

– Dette er bakvendt, mener leder i Velferdstinget (VT), Sebastian Eidem.

– Spesielt siden HiST og NTNU nå diskuterer hvordan de skal jobbe tettere sammen i framtiden, blant annet med tanke på campusutviklingen.

Eidem sier videre at HiST betalte lite for Lucassenteret sammenlignet med SiT og NTNU.At Gjensidige trakk seg ut medførte økte leiekostnader for de resterende partene, men Eidem mener dette er småpenger.

– I hvert fall når Helse- og trivselsundersøkelsen fra 2007 viste at studentene sliter, og at de ønsker seg mer rådgivning. Lucassenteret hadde vært et egnet sted å samle karriere- og rådgivningstjenesten, men det er tydeligvis ikke et satsningsområde fra HiST sin side, sier han.

Eidem føyer til at det var flest HiST-studenter blant brukerne av Lucas, og er redd en mulig plassering av tjenestene på Gamle Kjemi vil gjøre det vanskeligere for dem å finne fram.

Synd å miste Lucassenteret

Velferdsdirektør i SiT, Suzette Paasche, legger ikke skjul på at hun synes det er synd at de nå mister Lucassenteret.

– Det er en bygning som er knallgodt egnet for denne type virksomhet.

Situasjonen fører også til at planlagte prosjekter må utsettes. Hun ser likevel optimistisk på framtiden.

– Det viktigste for oss er at vi får tilbudet ut til studentene, og da kan kontoret i realiteten være hvor som helst. Litt krise skaper kreative tanker.

Paasche forteller at mulige alternativer er kurstilbud på campus eller oppussing av egne kurslokaler på Gamle Kjemi.

Powered by Labrador CMS