
Trykte undertøysbilde uten tillatelse
Fadderuke-avis trykte lettkledd bilde av student uten godkjennelse. Nå krever hun en forklaring.
Student Elisabeth Ekmark ved HiST ble svært overrasket da hun så bildet som ble trykt i avisa QuakSnakk, som blir gitt til alle nye studenter ved HiST, DMMH og NKF i forbindelse med Quak-arrangementet.
– På et rebusløp under fadderuka i fjor ble vi ved en av postene oppfordret til å ta et utfordrende bilde. Jeg lot meg avbilde i undertøy, men antok at dette ikke kom til å bli brukt i en sammenheng senere, sier hun.
Bildet ble trykt i årets fadderukeavis som beskrivende for årets rebusløp. Ekmark er skuffet over at bildet i det hele tatt ble publisert.
5000 eksemplar
– Avisa har et opplag på rundt 5000, og ingen kontaktet meg for å informere om at bildet kom til å bli brukt. Jeg trodde bildet hadde blitt slettet for lengst, sier hun.
Ekmark kontaktet avisens redaktør for å få begrunnelse.
– Jeg er ikke imponert over responsen jeg fikk fra Quakstyret. De forklarte seg vekk, og skyldte på hverandre. Jeg synes jeg fortjener en ordentlig unnskyldning, sier hun.
Ekmark forteller at hun har fått kommentarer på bildet fra ukjente.
– Det er ikke så hyggelig å bli gjenkjent på byen fra et bilde jeg ikke har gitt noen tillatelse til å trykke, sier hun.
Ekmark vurderer nå å ta saken videre.
– Jeg vurderer å kontakte Jushjelpa, for å finne ut hvorvidt de har lov til å trykke slike bilder uten tillatelse. Jeg har uansett ikke bedt om å bli framstilt på denne måten, sier hun.
– En uheldig situasjon
Ansvarlig redaktør Jorun Simensen for QuakSnakk forteller at bildene som ble brukt ble tatt fra fadderarrangementets nettside.
– Saken bildet ble brukt på manglet bilder, og vår grafisk ansvarlige fikk beskjed om å hente bilder fra Quaks hjemmesider. Bildene er humoristiske, og passet godt til teksten, forklarer hun.
Simensen sier de ikke tenkte på å kontakte personene på bildet.
– Det er en uheldig sak, og jeg skjønner godt at Ekmark ikke er fornøyd med situasjonen. Det var overhodet ikke meningen å såre noen, sier hun.
Redaktøren mener hun burde reagert før, siden bildene har vært publisert på hjemmesidene i et år.
– Slik sett kunne hun kontaktet oss før, men jeg må ærlig innrømme at vi ikke har tenkt over omfanget av det hele. Jeg vil virkelig beklage dette overfor Ekmark, sier hun.
– Useriøs handling
Styremedlem Elin Floberghagen i Norsk Presseforbund mener QuakSnakk har opptrådt uansvarlig i saken.
– Å trykke et bilde uten samtykke, når bildet ikke er ment for offentligheten, er etisk problematisk, sier hun.
Floberghagen tror dette gir produktet et useriøst image.
– Helt åpenbart er dette noe som gir inntrykk av en useriøs avis, og det oppfattes jo helt klart som et overtramp mot personen det gjelder. Studenten fortjener i det minste en skikkelig beklagelse, mener hun.