Vil få bukt med snylterne

Fra neste sommer av kan NTNU frata deg studieretten dersom du ikke møter til noen eksamener i løpet av det kommende studieåret.

Publisert Sist oppdatert

STUDIER

Studenter som ikke produserer noen studiepoeng i løpet av et studieår, vil etter de nye reglene miste studieretten. Det nye regelverket trer i kraft i høst og vil få konsekvenser allerede neste sommer.

– Hensikten med de nye reglene er å få bukt med de studentene som melder seg opp til studier utelukkende for å få nyte godt av de mange studentrabattordningene som finnes, sier studiedirektør Hilde Skeie.

Ifølge Skeie ville så mange som 20 prosent av førstegangsstudentene ved NTNU mistet studieretten i 2005 dersom regelverket hadde vært på plass høsten 2004.

I tillegg vil det i studieprogram som er inndelt i årskull bli krav om at studenter som står igjen med mer enn 22, 5 studiepoeng fra de to foregående årskullene mister retten til å gå videre i neste kull.

Gjennomsnittlig produserte en student ved NTNU 40,8 studiepong i 2005. Til sammenligning ble det ved Universitetet i Oslo i gjennomsnitt produsert 36,3 studiepoeng, og ved Universitetet i Bergen 39,8 det samme året.

Powered by Labrador CMS