Vurderer å skifte skole
To dager før fristen for å søke neste års fag fikk lærerstudentene beskjed om at fagvalgsystemet var endret.
– Skal jeg fortsette her må jeg ta norsk og matte til neste år. Jeg ønsker å ta engelsk og norsk, forteller student Ida Stene.
Ettersom hun har ett år fra Dragvoll, har hun bare ett år igjen av utdanningen. Konsekvensen av det nye systemet er at Stene risikerer å måtte flytte til Oslo for å ta de fagene hun ønsker. Flere studenter tenker i samme retning.
Etter å ha hatt felles fag de to første årene, må nemlig studentene velge hvilken retning de skal spesialisere seg innenfor. Den nye organiseringen betyr at fagene deles i to grupper: kjernefag som matte og norsk, og praktiskestetiske fag som gym og musikk. Man velger et fag fra hver av gruppene hvert år.
– Jeg overhodet ikke interessert i å ta praktiskestetiske fag som musikk eller tegning, forteller Stene oppgitt.
– Endringene er et problem for de fleste studentene, sier Aasne Sørumshaugen, leder i lærerstudentenes interesseorganisasjon Pedagogstudentene. Også hun ble tvunget til å endre planene sine.
Panikkaktige dager
Onsdag 13. februar ble det innkalt til et informasjonsmøte på Rotvoll, hvor det ble informert om søkingen til retningsfag, som avgjør studentenes undervisningskompetanse. Studentene fikk vite at fagkomibinasjoner som tidligere hadde vært mulige, nå var utelukket.
– Det var ingen tvil om at en beslutning var tatt og at vi studenter ikke hadde noe å si, forteller Stene om møtet.
Dette var to dager før den opprinnelige fristen for å velge retningsfag. Nå er fristen utsatt til 15. mars.
Leder i Pedagogstudentene Sørumshaugen beskriver stemningen i dagene etter møtet som panikkaktige.
– God modell, dårlig gjennomføring
Inntil begynnelsen av februar var det fremdeles planer om at fagvalgene skulle gjøres som normalt. Den plutselige omleggingen skyldes at lærerutdanningen ved HiST nå har skiftet lederskap, da Lasse Isaksen 1. februar ble ansatt som ny dekan. Den forrige dekanen sluttet i sommer.
– Det er klart dette kommer brått på, men vi hadde ikke tid til å vente halvannet år på å endre systemet, som ville blitt resultatet dersom vi innførte dette neste høst. Vi kan ikke utdanne lærere som ikke møter kravene, forteller høyskolelektor Margret Hovland ved HiST ALT.
– Vårt håp var at Isaksen ikke hadde juridisk myndighet til å gjøre endringene så raskt. Men det har han, sier Stine Holtet som er med i arbeidsutvalget til Pedagogstudentene.
Pedagogstudentene har jobbet for å få til en femårig lærerutdanning. Endringene gjør at dette blir mulig på sikt, og at det trolig vil bli flere masterstudenter.
– Modellen i seg selv er god. Det er måten det blir gjort på som er problematisk. Vårt ønske var at dette skal utsettes til høsten, mener Sørumshaugen og Holtet.
Hovland oppfatter situasjonen annerledes.
– Det er alltid noen som ikke får det slik de vil. Dette er uavhengig av hvilken modell som følges, sier hun, og poengterer at de likevel tar fåtallets bekymringer alvorlig. Hun oppfatter ikke endringene som ikke så store som studentene gjør.
Høyskolelektor Margret Hovland svarte på vegne av dekan Lasse Isaksen i denne saken.